more_horiz
Wiadomości

Misja pokojowa na Ukrainie. Prezydent wraz z rządem przedstawi propozycję na szczycie NATO

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2022 12:44
- Polska na szczycie NATO w Brukseli formalnie zgłosi propozycję misji pokojowej na Ukrainie wraz ze szczegółowym pakietem rozwiązań - poinformował wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz. Szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot zapewnił, że prezydent Andrzej Duda przedstawi propozycję w Brukseli wspólnie z rządem.
Szrot: Prezydent Andrzej Duda wraz z rządem zgłosi na szczycie NATO propozycję misji pokojowej na Ukrainie
Szrot: Prezydent Andrzej Duda wraz z rządem zgłosi na szczycie NATO propozycję misji pokojowej na Ukrainie Foto: PAP/EPA/ROMAN PILIPEY

Premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jarosław Kaczyński wraz z premierem Czech Petrem Fialą oraz premierem Słowenii Janezem Janszą spotkali się we wtorek (15.03) w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i premierem tego kraju Denysem Szmyhalem. Po spotkaniu Jarosław Kaczyński powiedział, że na Ukrainie potrzebna jest misja pokojowa i humanitarna, przygotowana przez NATO i inne organizacje.

Wojciech Skurkiewicz pytany w TVP Info o propozycje Jarosława Kaczyńskiego ocenił, że taka misja pokojowa NATO na Ukrainie "być może za tydzień, a może za miesiąc" będzie możliwa. 

Nadzwyczajny szczyt NATO

Przypomniał też, że w nadchodzącym tygodniu odbędzie się szczyt NATO w Brukseli z udziałem prezydenta USA Joe Bidena. - Propozycja przedstawiona przez Jarosława Kaczyńskiego zostanie formalnie, oficjalnie złożona przez stronę polską ze szczegółowym pakietem, jak miałaby taka misja wyglądać - powiedział wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej. 

Szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot, mówiąc w TVP Info na temat propozycji przedstawionej przez Jarosława Kaczyńskiego, zapewnił, że prezydent Andrzej Duda nie dystansuje się od takiego pomysłu. - Prezydent na bieżąco prowadzi uzgodnienia z rządem. Jedzie w przyszłym tygodniu na szczyt NATO w Brukseli i będzie tę wariantową propozycję prezentował wspólnie z rządem - zapowiedział.

Czytaj również:

W przyszły czwartek, 24 marca, w związku z napaścią Rosji na Ukrainę, w Brukseli ma się odbyć nadzwyczajny szczyt NATO. W dniach 24-25 marca zebrać ma się Rada Europejska.

Niedziela jest 25. dniem wojny. Od 24 lutego, kiedy to rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę, funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili na kierunku wjazdowym do Polski blisko 3 mln osób uciekających przed wojną na Ukrainie. W związku z rosyjską napaścią wiele państw i przedsiębiorstw na świecie nałożyło na Rosję sankcje gospodarcze i polityczne. Działalność w Rosji wstrzymało też wiele międzynarodowych koncernów - m.in. marki technologiczne, samochodowe, odzieżowe.

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także w kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

nt

Zobacz także

Zobacz także