more_horiz
Wiadomości

Premier: namawiam Szwajcarię, by zamroziła majątki rosyjskich oligarchów w tym kraju

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2022 09:57
- Wiemy, że niektóre z rosyjskich majątków oligarchów są ulokowane w Szwajcarii. Tam muszą zostać one zamrożone i skonfiskowane - powiedział Mateusz Morawiecki. W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów premier podjął prezydenta Konfederacji Szwajcarskiej Ignazio Cassisa. Rozmowa dotyczyła między innymi rosyjskiej agresji na Ukrainę. 
Premier zaapelował o zamrożenie majątków rosyjskich oligarchów w Szwajcarii
Premier zaapelował o zamrożenie majątków rosyjskich oligarchów w SzwajcariiFoto: Twitter/KPRM

- W normalnych czasach byłoby wiele tematów bilateralnych do omówienia, które oczywiście częściowo omówiliśmy, ale głównym tematem rozmów jest Ukraina. Dyskutowaliśmy o tym, jak można pomóc Ukrainie w walce o suwerenność i o kryzysie humanitarnym - przekazał Mateusz Morawiecki po spotkaniu.

Jak wskazał, wspólnie z Ignazio Cassisem potępili rosyjskie zbrodnie na Ukrainie

Mechanizmy sankcyjne

- Uzgodniliśmy również w jaki sposób Szwajcaria, która nie jest członkiem UE, może w kolektywny sposób przyłączyć się do przeciwstawiania się tej sile, która depcze prawa człowieka na Ukrainie - powiedział Mateusz Morawiecki.

I tutaj - jak zaznaczył - "podstawowym działaniem, którym omówiliśmy są różnego rodzaju mechanizmy sankcyjne".

- Za parę dni w Brukseli na Radzie Europejskiej będziemy dyskutować kolejne mechanizmy sankcyjne. Wiemy doskonale, że te pierwsze są już takimi, które mocno dotknęły gospodarkę rosyjską, ale cały czas jeszcze za mało - powiedział Mateusz Morawiecki.

Majątki w Szwajcarii

Szef polskiego rządu zwrócił uwagę, że "Szwajcaria jest miejscem, gdzie wielu oligarchów rosyjskich ulokowało swoje majątki".

- Tam muszą one zostać również w odpowiedni sposób potraktowane. Czyli zamrożenie, konfiskata majątków oligarchów rosyjskich w Szwajcarii. I do tego namawiałem pana prezydenta, żeby Szwajcaria bardzo zdecydowanie do tego tematu podeszła - podkreślił premier.

- Dziękuję za gotowość, którą pan prezydent wyraził w odniesieniu zarówno do pracy przy kolejnych pakietach sankcyjnych, żeby odciąć ten tlen od machiny wojennej Putina, a także gotowość do niesienia pomocy w obszarze działań humanitarnych, czyli tu, gdzie Polska jest na pierwszej linii frontu - powiedział szef rządu na wspólnej konferencji prasowej z Cassisem. 

Odbudowa Ukrainy

Jak mówił szef rządu, zarówno on, jak i prezydent Konfederacji Szwajcarskiej są zdania, że trzeba pomóc obronić niepodległość i suwerenność Ukrainy, ale - z drugiej strony - poprzez jak najszybsze doprowadzenie do pokoju na Ukrainie zapobiegać kolejnym wielkim falom migracyjnym. Podkreślił, że uchodźcy z Ukrainy chcieliby wrócić do swego ojczystego kraju, ale żeby tak się stało, musi zapanować w Ukrainie pokój.

Jak mówił, trzeba również doprowadzić do tego, by warunki na Ukrainie pozwalały na przyjęcie tych ludzi z powrotem - poprzez odbudowę tego kraju.

- I Szwajcaria, i Polska i cała Unia Europejska są gotowe do wielkiego planu odbudowy po zakończeniu wojny, który oby jak najszybciej nastąpił - zaznaczył premier.

Posłuchaj
00:23 odbu.mp3 Premier po spotkaniu z prezydentem Szwajcarii o odbudowie Ukrainy (IAR)

Zakończyć wojnę

Jak dodał, dziś trzeba się koncentrować na politycznych, dyplomatycznych działaniach, by doprowadzić do zakończenia wojny, "by czołgi rosyjskie wyjechały z Ukrainy".

- To jest dziś absolutnie najważniejsze. Dopomóc w tym może bardzo zdecydowana polityka sankcji, gospodarczych na Rosję i ten temat był przedmiotem naszej wnikliwej analizy z panem prezydentem Szwajcarii - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

W Szwajcarii trwa debata publiczna o roli tego kraju w światowym systemie finansowym - lokuje się tam najwięcej zagranicznych depozytów. Stowarzyszenie Bankierów Szwajcarskich SBA podało w połowie marca, że Rosjanie zdeponowali na tajnych kontach w szwajcarskich bankach około 213 miliardów dolarów. 

Współprzewodnicząca partii socjaldemokratycznej Mattea Meyer wezwała do zamrożenia wszystkich środków należących do osób bliskich Władimirowi Putinowi i jego rządowi. Według niej, pieniądze te służą do finansowania wojny na Ukrainie.

Czytaj także:

20 marca prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał do zamrożenia w szwajcarskich bankach aktywów rosyjskich oligarchów i osób wspierających politykę Kremla. Ukraiński przywódca zwrócił się do Szwajcarów o pozbawienie Rosjan tego, czego oni pozbawiają Ukraińców.

- Chcę, żebyście w walce ze złem zachowali się jak Ukraińcy. Żeby zniknęła kwestia waszych banków, w których trzymane są pieniądze wszystkich tych, którzy rozpoczęli tę wojnę. To bolesne, nieprzyjemne. Ale to także walka ze złem - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski.

fc

Zobacz także

Zobacz także