more_horiz
Wiadomości

W polskich szkołach przybywa dzieci z Ukrainy. Czarnek: apeluję o tworzenie oddziałów przygotowawczych

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2022 13:32
Do polskich szkół zapisane jest już 81,3 tys. dzieci z Ukrainy - poinformował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Dodał, że 10 proc. z nich jest w oddziałach przygotowawczych. Zaapelował też o tworzenie większej liczby takich oddziałów, bo uczniów z Ukrainy będzie przybywać.
Do polskich szkół zapisane jest 81,3 tys. dzieci z Ukrainy
Do polskich szkół zapisane jest 81,3 tys. dzieci z Ukrainy Foto: Twitter/MEiN

W poniedziałek szef MEiN odwiedził Szkołę Podstawową nr 7 im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie, gdzie spotkał się z polskimi i ukraińskimi uczniami - Mamy uczniów z Ukrainy coraz więcej. 81,3 tys. uczniów to aktualny stan w polskich szkołach. 81,3 tys. uczniów, z tego 10 proc., to się cały czas tak kształtuje, czyli około 8 tys., jest w oddziałach przygotowawczych w 10,5 tys. szkół w Polsce - powiedział Przemysław Czarnek. - Tych uczniów będzie przybywać, dlatego jeszcze raz apelujemy o tworzenie oddziałów przygotowawczych - dodał.

Ważna nauka języka polskiego

Przemysław Czarnek mówił, że komunikat Ministerstwa Edukacji i Nauki o organizacji oddziałów przygotowawczych jest jasny: na 20 godzin zajęć z tygodniu minimum 6 godzin powinno być przeznaczonych na naukę języka polskiego. - Wszystko inne zależy od możliwości organizacyjnych szkół i od możliwości kadrowych - zaznaczył. - To bardzo prosty sposób organizacji tworzenia opieki i edukacji dla dzieci ukraińskich, w szczególności tych, a jest ich przytłaczająca większość, które nie rozumieją języka polskiego i nie mówią w języku polskim - wskazał minister.

Minister edukacji i nauki poinformował także, że podpisał rozporządzenie umożliwiające przystąpienie uczniów z Ukrainy do egzaminy ósmoklasisty i egzaminu maturalnego. Zauważył, że terminy deklaracji składanych przez przystępujących do egzaminów dawno minęły. - Te terminy przesunęliśmy po to, by ci z uczniów ukraińskich, którzy ewentualnie chcieliby zdawać polski egzamin ósmoklasisty bądź maturalny, z tłumaczeniem na język ukraiński poleceń, mogli takie oświadczenia jeszcze złożyć - powiedział Czarnek.

Czytaj także:


Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl


ASP

Zobacz także

Zobacz także