more_horiz
Wiadomości

Ponad 83 mln zł. Caritas Polska pomaga uchodźcom na granicy i w głębi kraju

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2022 14:22
- Caritas Polska zebrał 83 mln zł na pomoc dla Ukrainy – przekazał dyrektor organizacji ks. dr Marcin Iżycki. Od początku wojny Caritas wysłał około 500 samochodów ciężarowych i busów z darami wartymi 35 mln zł – dodał.
Caritas Polska zebrał 83 mln zł na pomoc dla Ukrainy
Caritas Polska zebrał 83 mln zł na pomoc dla UkrainyFoto: Caritas Polska

Caritas Polska podsumował w poniedziałek pomoc dla Ukrainy po trzech tygodniach działań wojennych. - Mogę potwierdzić, że suma, jaką zebraliśmy, to ponad 83 mln zł – powiedział dyrektor Caritasu Polska ks. dr Marcin Iżycki.

Zbiórki w parafiach

Z tej kwoty blisko 39 mln zł pochodzi ze zbiórek w parafiach, prowadzonych w Środę Popielcową i w poprzedzającą ją niedzielę.

- W pierwszej chwili organizacje Caritas-Spes oraz Caritas Ukraina otrzymały od Caritas Polska pół miliona złotych. Caritas w Polsce organizuje transporty humanitarne na Ukrainę. Od początku wojny wysłaliśmy około pół tysiąca samochodów ciężarowych i busów. Wartość tej pomocy szacujemy na 35 mln zł – powiedział. Składały się na nią żywność, środku higieniczne, opatrunkowe, ale też generatory prądu, koce i śpiwory – dodał.

Mówiąc o pomocy w Polsce uchodźcom z Ukrainy, zwrócił uwagę na dwa podstawowe wyzwania: przyjęcie tysięcy ludzi na granicy i wsparcie tych, którzy docierają w głąb Polski. - W 26 punktach pomocy przygranicznej Caritasu i w Konsultach Zakonów Żeńskich działa 1200 wolontariuszy. Ponad 130 placówek Caritasu wydaje uchodźcom blisko 47 tys. posiłków dziennie. Z tej formy pomocy skorzystało już prawie pół miliona osób – powiedział.

Iżycki dodał, że Caritas myśli o otwarciu kolejnych diecezjalnych centrów migrantów i uchodźców.

Caritas Polska podsumował w poniedziałek pomoc dla Ukrainy po trzech tygodniach działań wojennych Caritas Polska podsumował w poniedziałek pomoc dla Ukrainy po trzech tygodniach działań wojennych

Pomoc w głębi kraju

Zastępca dyrektora Caritasu Polska o. Cordian Szwarc powiedział, że wolontariusze Caritasu, którzy są na przejściach granicznych, mają zaspokajać pierwsze potrzeby uchodźców i rozeznawać kolejne. Na granicy i w innych lokalizacjach w Polsce działa ponad 200 wolontariuszy Caritasu Polska – dodał.

Z granicy wielu uchodźców udaje się w głąb Polski. W 210 swoich ośrodkach oddziały diecezjalne Caritasu objęły wsparciem ponad 8,6 tys. osób, w tym blisko 5 tys. dzieci – przekazała zastępca dyrektora Caritasu Polska Małgorzata Jarosz-Jarszewska. Z kolei niemal 30 tys. uchodźców znalazło schronienie w domach prywatnych u osób, które zgłosiły chęć ich przyjęcia w parafialnych zespołach Caritasu.

- Ponad 130 placówek Caritasu wydaje uchodźcom blisko 47 tys. posiłków dziennie, z tej formy pomocy skorzystało już ponad 400 tys. osób. Ponadto ponad 69 tys. uchodźców otrzymało paczki żywnościowe i to dzieje się codziennie – dodała.

Na konferencji poinformowano, że Caritas Polska rozpoczyna akcję Paczka dla Ukrainy. Paczki o wadze do 18 kg i maksymalnych wymiarach 41x38x64 cm, zawierające produkty, których lista jest na stronie www.caritas.pl/paczkadlaukrainy, można przynosić do parafii i do placówek Caritasu. Organizacja zbiera głównie artykuły spożywcze i higieniczne.

Pomoc Caritas Polska na przejściu granicznym w Krościenku Pomoc Caritas Polska na przejściu granicznym w Krościenku

- Chcielibyśmy, aby każdy mógł wesprzeć osoby, które na Ukrainie teraz nie mają co jeść, nie mają podstawowych artykułów – sprecyzowała Jarosz-Jarszewska.

Czytaj także:

as

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także