more_horiz
Wiadomości

Rosyjska agresja na Ukrainę. Ryszard Terlecki: opozycja ma wątpliwości co do rządowych propozycji

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2022 14:52
Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki powiedział, że w czasie spotkania w Kancelarii Premiera przedstawiciele opozycji wyrazili wątpliwości co do rządowych propozycji związanych z rosyjską agresją na Ukrainę. Premier Mateusz Morawiecki zaproponował politykom pakiet zmian w prawie, w tym konstytucyjnych, między innymi wyłączenie finansowania armii z reguły budżetowej.
Spotkanie premiera z przedstawicielami opozycji
Spotkanie premiera z przedstawicielami opozycjiFoto: Twitter/KPRM

Po spotkaniu premiera z przedstawicielami opozycji wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki podkreślił, że wobec sytuacji międzynarodowej bardzo ważną kwestią jest szybkie uchwalenie proponowanych zmian i wyraził nadzieję na współpracę wszystkich ugrupowań parlamentarnych. Jednocześnie przekazał, że przedstawiciele opozycji wyrazili wątpliwości co do rządowych propozycji związanych z rosyjską agresją na Ukrainę. Premier Mateusz Morawiecki zaproponował politykom pakiet zmian w prawie, w tym konstytucyjnych, między innymi wyłączenie finansowania armii z reguły budżetowej.

Polska musi szybko zwiększyć zdolności obronne

Ryszard Terlecki zaznaczył, że ważną kwestią jest szybkie zwiększenie zdolności obronnych Polski, a do tego konieczne są decyzje wymagające zdecydowanej większości sejmowej. - Mamy nadzieję, że podobnie jak w sprawie ustawy o obronie ojczyzny opozycja zachowa się odpowiedzialnie i poprze decyzje rządowe, a nie będzie dalej prowadzić swoją grę bez względu na okoliczności, bez względu na skutki - mówił Terlecki.

Wicemarszałek Sejmu dodał, że partie opozycyjne potrzebują czasu na ustosunkowanie się do propozycji rządowych, ale dobrze byłoby już w tym tygodniu rozpocząć procedowanie zmian w Sejmie. Wyłączenie finansowania armii z reguły budżetowej wymaga zmian w Konstytucji, podobnie jak druga propozycja dotycząca konfiskaty majątków oligarchów rosyjskich i majątki podmiotów, osób prywatnych, które są zaangażowane we wspieranie działań Rosji, szczególnie tych, które objęto sankcjami międzynarodowymi.


Posłuchaj
00:29 11639525_1.mp3 Ryszard Terlecki po spotkaniu premiera z przedstawicielami opozycji (IAR)

Rząd zaproponował również wprowadzenie dodatkowego podatku dla firm, które nadal działają w Rosji. Ta regulacja może nie wymagać zmian w Konstytucji.

Tusk: jestem gotów do poważnej rozmowy

Tak, jak przy ustawie o obronie ojczyzny tutaj też jestem gotów do poważnej rozmowy - powiedział z kolei po spotkaniu liderów partyjnych z premierem Mateuszem Morawieckim szef PO Donald Tusk, odnosząc się do propozycji zmian w konstytucji. Tusk wyjaśnił dziennikarzom po spotkaniu, że bardzo zależało mu na tym, żeby inaczej niż do tej pory zapadały decyzje. - Bo Polska dzisiaj potrzebuje decyzji i to natychmiast, a nie takich politycznych testów i politycznego badania, w jaki sposób można znowu opozycję postawić w trudnej sytuacji. Bo właściwie chyba głównie temu poświęcone było to spotkanie, jeśli chodzi o intencje panów Morawieckiego i Kaczyńskiego - powiedział lider PO. - W każdej sprawie, w której będą decyzje, będzie działanie, jesteśmy do dyspozycji - dodał Tusk.


Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

ASP

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także