more_horiz
Wiadomości

Rząd znosi większość obostrzeń. Minister zdrowia ostrzega: to jeszcze nie koniec epidemii

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2022 16:35
Minister zdrowia ogłosił, że od poniedziałku (28 marca) obowiązek zakrywania nosa i ust zostaje zniesiony. "To jeszcze nie koniec epidemii, koronawirus będzie nadal z nami. Jeżeli jesteśmy w miejscach, w których gromadzi się duża liczba ludzi, zakrywajmy twarz maseczką" - zaapelował w czwartek Adam Niedzielski.
Obostrzenia. Koniec z maseczkami. Minister zdrowia Adam Niedzielski ostrzega, że nie jest to jeszcze koniec epidemii
Obostrzenia. Koniec z maseczkami. Minister zdrowia Adam Niedzielski ostrzega, że nie jest to jeszcze koniec epidemiiFoto: PAP/Paweł Supernak

"Pamiętajmy, że to jeszcze nie koniec epidemii, koronawirus będzie nadal z nami. Bądźmy rozsądni i odpowiedzialni. Jeżeli jesteśmy w miejscach, w których gromadzi się duża liczba ludzi, zakrywajmy twarz maseczką" - napisał na Twitterze szef resortu zdrowia.

Obostrzenia. Koniec z maseczkami

Od 28 marca zniesienie obowiązku zakrywania nosa i ust, z wyjątkiem podmiotów leczniczych - poinformował w czwartek na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Jednocześnie zarekomendował noszenie maseczek w miejscach większych skupisk ludzi na przykład w środkach transportu publicznego. Obowiązek noszenia maseczek nie znika też w szpitalach czy przychodniach zdrowia.

- Podjąłem decyzję o tym, żeby od 28 marca wprowadzić dwa rozwiązania - pierwsze z nich to zniesienie obowiązku noszenia maseczek. Tutaj bardzo ważnym zastrzeżeniem jest fakt, że zniesienie nie dotyczy podmiotów leczniczych - powiedział szef MZ. Dodał, że bez względu na to, czy mówimy o pracownikach, czy o pacjentach podmiotów leczniczych, jest tam obowiązek zakrywania nosa i ust. 

Zniesienie izolacji domowej

- Od poniedziałku znosimy izolację domową, kwarantannę dla współdomowników i kwarantannę graniczną - poinformował ponadto minister zdrowia. Zakażeni pacjenci będą otrzymywać zwolnienia i będą musieli sami się izolować, mając świadomość zagrożenia. Nie będzie tym zarządzał sanepid.

- Znosząc te rozwiązania - mówię o izolacji i o kwarantannie - również chciałbym powiedzieć o dwóch ostrzeżeniach - zaznaczył Adam Niedzielski. - Pacjenci, u których test wykryje zakażenie koronawirusem, będą na zwykłych zasadach otrzymywali zwolnienia lekarskie i będą, mając świadomość zagrożenia, musieli sami izolować się w domu - wyjaśnił minister. Izolacjami nie będzie już zarządzał sanepid.

- Jeżeli będą pojawiały się ogniska, jeżeli będziemy mieli do czynienia z jakimiś lokalnymi zjawiskami epidemicznymi, to oczywiście sanepid cały czas posiada uprawnienia do tego, żeby nakładać kwarantannę i decydować o izolacji - przypomniał minister zdrowia. Dodał, że stosowanie tych narzędzi będzie ograniczone do szczególnych przypadków.

Zobacz także:

Zobacz także: wiceszef MZ Waldemar Kraska w "Sygnałach dnia"

jp

Zobacz także

Zobacz także