more_horiz
Wiadomości

Polska się zbroi. Szef MON: jesteśmy liderem w NATO, wydajemy najwięcej na obronność

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2022 10:34
Polska pozostaje liderem w NATO, jeśli chodzi o wydatki na obronność. Na Siły Zbrojne RP w ubiegłym roku wydaliśmy 2,34 proc. PKB. Jak wynika z raportu NATO "Defence Expenditure of NATO Countries", oznacza to, że zajmujemy pod tym względem trzecie miejsce w Sojuszu - podkreślił szef MON Mariusz Błaszczak
Szef MON: Polska pozostaje liderem w NATO, jeśli chodzi o wydatki na obronność
Szef MON: Polska pozostaje liderem w NATO, jeśli chodzi o wydatki na obronnośćFoto: Twitter/@mblaszczak

Szef MON podkreślił w piątek na Twitterze, że kwestie bezpieczeństwa zawsze będą naszym priorytetem. 

Polska pozostaje liderem w NATO, jeśli chodzi o wydatki na obronność. Na Siły Zbrojne RP w ubiegłym roku wydaliśmy 2,34 proc. PKB; jak wynika z raportu NATO "Defence Expenditure of NATO Countries", to trzecie miejsce w całym Sojuszu - podkreślił Mariusz Błaszczak.

"Polska pozostaje liderem w NATO, jeśli chodzi o wydatki na obronność. Na Siły Zbrojne RP w ubiegłym roku wydaliśmy 2,34 proc. PKB. Jak wynika z raportu NATO "Defence Expenditure of NATO Countries", to trzecie miejsce w całym Sojuszu. Kwestie bezpieczeństwa zawsze będą naszym priorytetem" - napisał Błaszczak na Twitterze.

Ustawa o obronie ojczyzny 

Podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa o obronie ojczyzny dotyczy m.in. zwiększenia budżetu na obronność. Zapisano w niej, że na finansowanie potrzeb obronnych przeznaczy się z budżetu państwa środki w wysokości nie niższej niż 2,2 proc. PKB w roku 2022 i co najmniej 3 proc. PKB w roku 2023 i latach kolejnych. Według ustawy szef MON, planując wydatki na modernizację techniczną wojska, "uwzględnia polski przemysłowy potencjał obronny oraz wydatki na badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie obronności państwa".

Szef Ministerstwa Obrony Narodowej otwierając w poniedziałek w Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie konferencję "Ustawa o obronie Ojczyzny - Nowa Siła Wojska Polskiego" podkreślił z kolei, że fundament, na którym rząd buduje zwiększenie liczebne Wojska Polskiego, zawarty jest właśnie w ustawie o obronie ojczyzny. - Będziemy dozbrajać Wojsko Polskie, będziemy wyposażać Wojsko Polskie w najnowocześniejszy sprzęt, najnowocześniejsze uzbrojenie, ale będziemy także rozwijać liczebnie Wojsko Polskie - mówił Mariusz Błaszczak. - Naszym celem jest to, żeby liczyło ono 300 tys. żołnierzy - 250 tys. żołnierzy wojsk operacyjnych, żołnierzy zawodowych, i 50 tys. żołnierzy wojsk obrony terytorialnej - podkreślił szef MON.

Czołgi Abrams w Polsce 

Jak ustaliła Informacyjna Agencja Radiowa w przyszłym tygodniu zostanie podpisana umowa na dostawy czołgów Abrams. Podpisanie dokumentów dotyczących realizacji kontraktu ma się odbyć w 1 Brygadzie Pancernej w Warszawie we wtorek. W wydarzeniu mają wziąć udział m.in. minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, przedstawiciele amerykańskiej administracji oraz producenta czołgów z fabryki w Ohio. Kontrakt na Abramsy to ponad 23 miliardy złotych. Umowa obejmuje także pakiet logistyczny i szkoleniowy oraz zakup amunicji do czołgów.

Posłuchaj
00:51 11662044_1.mp3 Umowa na czołgi Abrams zostanie podpisana w przyszłym tygodniu. Relacja Agnieszki Drążkiewicz (IAR) 

Czytaj także:

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

ASP

Zobacz także

Zobacz także