more_horiz
Wiadomości

"Utrwalmy atmosferę współpracy". Premier dziękuje samorządom za współdziałanie przy pomocy uchodźcom

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2022 11:23
- Włączenie Ukraińców w życie społeczno-gospodarcze w Polsce przyniesie korzyści zarówno naszej gospodarce, jak i społeczeństwu - podkreślił w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Jednocześnie dziękował samorządom za bardzo dobrą współpracę z rządem w kwestii pomocy uchodźcom z Ukrainy.
Premier dziękuje samorządom za współpracę przy pomocy uchodźcom z Ukrain
Premier dziękuje samorządom za współpracę przy pomocy uchodźcom z UkrainFoto: PAP/Radek Pietruszka

Premier Morawiecki spotkał się w czwartek z przedstawicielami ponad stu największych polskich samorządów (w tym miast usytuowanych przy granicy z Ukrainą), korporacji samorządowych oraz wojewodami.

Minęło już ponad pięć tygodni wojny na Ukrainie - wojny, która na pewno wyznaczy nowe ramy geopolityczne w tej części świata, a może i na całym świecie. Częścią tej okrutnej wojny jest wielki kryzys uchodźców - kryzys, jakiego świat nie widział od czasów II wojny światowej - powiedział szef rządu, otwierając czwartkową naradę.

Zwrócił uwagę, że z kryzysem tym mierzy się zarówno rząd, jak i samorządy. - Jestem bardzo wdzięczny i zbudowany tym, w jaki sposób ta współpraca pomiędzy nami przebiega. Chciałbym bardzo gorąco wszystkim państwu podziękować za to, że niezależnie od tego, kto, z jakiej rodziny politycznej się wywodzi, potrafiliśmy ze sobą współpracować. To niezwykle ważne, ponieważ chcemy, żeby uchodźcy mieli tutaj namiastkę normalności - dodał Morawiecki.

"Włączenie Ukraińców w życie społeczno-gospodarcze w Polsce przyniesie korzyści"

Wyraził pogląd, że większość przybyszów z Ukrainy będzie chciała w przyszłości wrócić do swojego kraju, jednak - jak zaznaczył - dziś potrzebują pomocy w Polsce, więc trzeba stworzyć im odpowiednie warunki do funkcjonowania - w systemie edukacji, służby zdrowia i umożliwić dostęp do usług publicznych. - Dlatego tak ważne było, żebyśmy zbudowali szybko system i tutaj chyba nasza narodowa cecha, czyli zdolność do dobrej organizacji i samoorganizacji pod presją wyzwań dała o sobie znać - powiedział Morawiecki.

Jako przykład takiego udanego przedsięwzięcia wymienił stworzenie procedury nadania numerów PESEL uchodźcom z Ukrainy. - Tu ramię w ramię pracownicy ministerstw i urzędów centralnych pracują przecież z pracownikami samorządów - zaznaczył premier.

Według niego włączenie Ukraińców w życie społeczno-gospodarcze w Polsce przyniesie też korzyści zarówno naszej gospodarce, jak i społeczeństwu. - Warto, żebyśmy o tym mówili wszyscy, i państwo samorządowcy, i my rządzący, bo przecież w ten sposób też kształtujemy opinię publiczną, pokazujemy, jaka jest prawda, jaka jest rzeczywistość - powiedział Morawiecki.

"Utrwalmy atmosferę współpracy"

- Nie zniszczmy tej atmosfery współpracy, bo rodzi się coś naprawdę przepięknego. Utrwalmy ją, to wielka wartość dla Polski – zwrócił się premier w czwartek w Warszawie do uczestników spotkania na temat współpracy rządu i samorządu terytorialnego w sprawie uchodźców z Ukrainy.

- Mamy wyjątkową szansę na utrwalenie pozytywnego poglądu o naszym narodzie, naszym społeczeństwie na całym świecie – zaapelował szef rządu.

Dodał, że poprzednim okresem podobnie pozytywnego postrzegania Polski był czas Solidarności. - Dziś mamy unikalną szansę, aby to wspaniałe podejście do Polski, pełne podziwu, wdzięczności utrwalić. Zróbmy to razem, bo to jest niesamowita wartość dla Polski, która może procentować nie tylko przez najbliższe lata, ale przez dziesięciolecia – wzywał Mateusz Morawiecki.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

dn

Zobacz także

Zobacz także