more_horiz
Wiadomości

Przewodnicząca Seimasu Litwy z wizytą w Polsce. Tematem rozmów sankcje i wsparcie Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2022 18:46
Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Warszawie z przewodniczącą Seimasu Litwy Viktoriją Czmilyte-Nielsen. Wśród omawianych tematów były rosyjska agresja na Ukrainę i pomoc humanitarna dla uchodźców. Rozmawiano też o wsparciu dla Ukrainy i sankcjach wobec Rosji - podała KPRP.
Przewodniczącą Seimasu Litwy Viktorija Czmilyte-Nielsen spotkała sięw Warszawie z prezydentem Andrzejem Dudą
Przewodniczącą Seimasu Litwy Viktorija Czmilyte-Nielsen spotkała się w Warszawie z prezydentem Andrzejem DudąFoto: PAP/Radek Pietruszka

Kancelaria Prezydenta poinformowała w komunikacie, że przewodnicząca Seimasu podziękowała Polsce za okazane wsparcie Ukrainie oraz przyjęcie ponad 2,5 miliona uchodźców z tego kraju. Wskazała, że Polska, Litwa i wszyscy sojusznicy powinni mówić jednym głosem, udzielać Ukrainie wsparcia dyplomatycznego, humanitarnego i militarnego. Ukraina powinna też otrzymać status państwa kandydującego do Unii Europejskiej.

Rozmowy o wzmocnieniu zdolności obronnych

Prezydent - jak relacjonuje KPRP - podziękował Litwie za solidarność i wsparcie dla Ukrainy w tym trudnym czasie. Podkreślił także ogromne zaangażowanie Polaków, którzy przyjmowali uciekających przed wojną Ukraińców w swoich domach.

"Obie strony zgodziły się, że konieczna jest dalsza praca nad objęciem Rosji sankcjami, również w sektorze energetycznym. Istotne jest także wzmacnianie własnego potencjału obronnego poprzez wzrost nakładów na wojsko, modernizację sił zbrojnych, zakupy nowoczesnego sprzętu i techniki wojskowej" - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Trzy punkty dla Ukrainy

Viktoria Czmilyte-Nielsen spotkała się też z marszałek Sejmu Elżbietą Witek. Szefowa parlamentu Litwy, mówiąc na konferencji prasowej o pomocy dla Ukrainy, wymieniła trzy najważniejsze punkty, które należy zrealizować. Wskazała na uzbrojenie Ukrainy i jej integralność terytorialną, przyznanie Ukrainie statusu kandydata do UE i pomoc w odbudowie zrujnowanego wojną kraju.

Posłuchaj
00:29 seimas setka .mp3 Viktorija Czmilyte-Nielsen: po pierwsze, ważne jest dalsze dostarczanie różnego rodzaju uzbrojenia, aby pomóc Ukrainie w obronie jej wolności, przywróceniu jej integralności terytorialnej i zapobieganiu dalszym masakrom ludności cywilnej. Po drugie, ważne jest jak najszybsze przyznanie Ukrainie statusu oficjalnego kandydata do UE. Po trzecie, ważne jest, aby już teraz rozpocząć tworzenie funduszu solidarności, aby odbudować ten kraj po wojnie i przywrócić potencjał wzrostu gospodarczego kraju (IAR)

Viktorija Czmilyte-Nielsen powiedziała też, że Polska, organizując pomoc jest prawdziwym oparciem, dla Ukrainy. Przypomniała również, że także Litwa odgrywa tu swoją rolę, działając m.in. na szczeblu dyplomatycznym i politycznym oraz dostarczając Kijowowi broń czy otaczając opieką uchodźców.  

Wspólne otwarcie konferencji

Przewodniczące parlamentów Polski i Litwy wspólnie otworzyły w Sejmie konferencję o historycznej unii polsko-litewskiej.

Czytaj także:


Osoby opowiadające się za wprowadzeniem przez Unię Europejską embarga na rosyjską ropę i gaz w ogromnej większości (93%) deklarują, że podtrzymują swoje poparcie dla tego posunięcia, nawet jeśli będzie się ono wiązać ze wzrostem cen tych surowców. (CBOS/ PAP) Osoby opowiadające się za wprowadzeniem przez Unię Europejską embarga na rosyjską ropę i gaz w ogromnej większości (93 proc.) deklarują, że podtrzymują swoje poparcie dla tego posunięcia, nawet jeśli będzie się ono wiązać ze wzrostem cen tych surowców. (CBOS/ PAP)

mbl


Zobacz także

Zobacz także