more_horiz
Wiadomości

Spotkanie przedstawicieli Polski, Litwy, Łotwy i Estonii. Tematem wojna na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2022 19:08
Liderzy Polski, Łotwy, Litwy i Estonii spotkali się we wtorek w Rzeszowie na nadzwyczajnym szczycie, by okazać solidarność z Ukrainą - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP.
W Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie rozpoczęło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentami Litwy Gitanasem Nausdą oraz Łotwy Egilsem Levitsem
W Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie rozpoczęło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentami Litwy Gitanasem Nausėdą oraz Łotwy Egilsem LevitsemFoto: PAP/Darek Delmanowicz

W spotkaniu miał uczestniczyć także prezydent Estonii Alar Karis, który ma dotrzeć do Rzeszowa później, a bierze udział szefowa MSZ Estonii Eva-Maria Liimets. Spotkanie jest zamknięte dla mediów.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch informował kilka dnia temu na Twitterze, że we wtorek prezydent Andrzej Duda najpierw podejmie w Warszawie prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera, a na wieczór uda się do Rzeszowa na nadzwyczajny szczyt liderów B3+Polska - Estonia, Łotwa i Litwa. "W sprawie Ukrainy cała Europa ma obowiązek mówić jednym głosem" - podał Kumoch.

Spotkanie z prezydentem Niemiec

Wcześniej Andrzej Duda spotkał się z Frankiem-Walterem Steinmeierem. Niemiecki prezydent relacjonował na wspólnej konferencji prasowej, że jednym z poruszanych tematów podczas ich rozmowy bilateralnej była brutalna agresja Rosji na Ukrainę. - Ta wojna trwa już od sześciu tygodni i przynosi ból, wypędzenie i wiele cierpienia. Niemcy i Polska stoją ramię w ramię. Jesteśmy tutaj zgodni, jesteśmy solidarni z Ukrainą - oświadczył Frank-Walter Steinmeier.

Jak dodał, zarówno Niemcy, jak i Polska opowiadają się nie tylko przeciwko wojnie, ale za Europą opartą na człowieczeństwie i solidarności. - To człowieczeństwo i współistnienie wyrażane jest w tych tygodniach szczególnie poprzez zaangażowanie na rzecz uchodźców z Ukrainy - zaznaczył Steinmeier.

Wyraził szacunek i wdzięczność dla Polski za "hojną i dobrze zorganizowaną pomoc", której udziela Ukraińcom.

Czytaj także:

dz

Zobacz także

Zobacz także