more_horiz
Wiadomości

Pomoc kobietom i dzieciom z Ukrainy. Pierwsze damy Polski i Niemiec spotkały się z uchodźcami

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2022 00:35
Małżonki prezydentów Polski i Niemiec, Agata Kornhauser-Duda i Elke Buedenbender, spotkały się w Warszawie z przedstawicielami dwóch organizacji charytatywnych - Caritas Polska i Renovabis. Rozmowa dotyczyła pomocy humanitarnej dla uchodźców - przekazała Kancelaria Prezydenta w komunikacie. Pierwsze damy odwiedziły także Ukrainki z dziećmi, będące pod opieką Sióstr Felicjanek.
Małżonki prezydentów Polski i Niemiec, Agata Kornhauser-Duda i Elke Buedenbender, odwiedziły Ukrainki z dziećmi, będące pod opieką Sióstr Felicjanek.
Małżonki prezydentów Polski i Niemiec, Agata Kornhauser-Duda i Elke Buedenbender, odwiedziły Ukrainki z dziećmi, będące pod opieką Sióstr Felicjanek.Foto: Grzegorz Jakubowski/KPRP/Prezydent.pl

We wtorek z wizytą w Polsce przebywali niemiecka para prezydencka: prezydent Frank-Walter Steinmeier z małżonką. Przy okazji wizyty - jak przekazała prezydencka kancelaria - pierwsze damy spotkały się z przedstawicielami dwóch organizacji charytatywnych: Ireneuszem Krause z Caritas Polska i ks. Thomasem Schwartzem z Renovabis."Rozmowa toczyła się wokół pomocy humanitarnej dla uchodźców" - przekazała kancelaria.

W komunikacie wskazano, że po wybuchu wojny w Ukrainie obie organizacje zaangażowały się w pomoc uchodźcom oraz ludności pozostałej w kraju. "We wtorek rozmawiano o potrzebach tych osób, szczególnie grup ewakuowanych ze specjalistycznych ośrodków, domów dziecka czy placówek pomocy społecznej, które często wymagają specjalistycznego transportu i całodobowej opieki. Dzięki współpracy pierwszych dam Polski i Niemiec sieroty z ciężkimi niepełnosprawnościami, które przebywały w hubie wytchnieniowo–koordynacyjnym w Stalowej Woli znajdują się w specjalistycznym ośrodku w Koblencji. Niemieckie szpitale przyjęły także wielu małych pacjentów onkologicznych z Ukrainy" - napisano w komunikacie.

Działania na rzecz wsparcia kobiet i dzieci

Dodano, że w kontekście działań humanitarnych rozmawiano o spodziewanej ewakuacji kolejnych osób z niepełnosprawnościami i konieczności zapewnienia im miejsc w odpowiednich ośrodkach, jak również zakwaterowania ich rodzin lub opiekunów.

"Mówiono także o podejmowanych przez Caritas i Renovabis działaniach pomocowych na rzecz kobiet z dziećmi, o wsparciu socjalnym, edukacyjnym czy kulturalnym. Agata Kornhauser-Duda wyraziła wdzięczność za pracę organizacji na rzecz potrzebujących" - napisano.

Odwiedziny uchodźczyń pod opieką Felicjanek

Ponadto pierwsze damy Polski i Niemiec odwiedziły uchodźczynie znajdujące się pod opieką Sióstr Felicjanek. Pierwsze damy - jak podała KPRP - rozmawiały z uchodźczyniami o sytuacji w Ukrainie, o kontynuowanej przez niektóre z nich pracy zdalnej oraz zatrudnieniu w Polsce. "Z uczniami małżonki prezydentów podjęły temat nauki on-line oraz edukacji w polskich szkołach" - czytamy w komunikacie.

Pierwsze damy - dodano - rozmawiały też o wsparciu rzeczowym płynącym do Ukrainy z Polski i Niemiec. "Elke Buedenbender zapewniła, że Niemcy i Polska nadal będą wspólnie działać na rzecz potrzebujących" - przekazano.

Małżonki prezydentów Polski i Niemiec złożyły także wizytę w Instytucie "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka", który zajmuje się leczeniem także ukraińskich pacjentów.

Czytaj także:

mbl

Zobacz także

Zobacz także