more_horiz
Wiadomości

Rusyfikacja polskich szkół w Grodnie i Wołkowysku na Białorusi. Specjalne posiedzenie komisji w Sejmie

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2022 17:03
Komisja łączności z Polakami za Granicą wysłuchała informacji przedstawicieli rządu na temat Szkół Polskich w Grodnie i Wołkowysku na Białorusi. Posiedzenie zwołano w związku z tym, że 1 września na Białorusi wchodzi w życie znowelizowany kodeks edukacji. Oznacza to, że żadna ze szkół nie będzie mogła nauczać w innym języku niż państwowe: rosyjski lub białoruski.
Komisja łączności z Polakami za Granicą o sytuacji polskich szkół na Białorusi
Komisja łączności z Polakami za Granicą o sytuacji polskich szkół na BiałorusiFoto: PAP/Marcin Bielecki

Ministerstwo Spraw Zagranicznych kilka dni temu wydało komunikat w tej sprawie podkreślając, że zdecydowanie potępia kolejny drastyczny atak władz białoruskich na podstawowe prawa mniejszości polskiej. W komunikacie MSZ czytamy, że od marca 2021 roku trwa przyśpieszona likwidacja oświaty dla mniejszości polskiej, która dotychczas dotykała w największym stopniu szkolnictwo społeczne. 

Przewodniczący Robert Tyszkiewicz z Koalicji Obywatelskiej otwierając środowe posiedzenie Komisji Łączności z Polakami za Granicą mówił, że w jego ocenie, jest to nowy etap w prześladowaniu polskiej mniejszości na Białorusi.

Posłuchaj
00:26 11686394_1.mp3 Kolejna bariera została przekroczona mówił Robert Tyszkiewicz z Koalicji Obywatelskiej (IAR) 

- Nauczanie języka polskiego w szkołach z polskim językiem wykładowym było najbardziej efektywną formą nauczania języka ojczystego - mówił Sławomir Kowalski z Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą w ministerstwie spraw zagranicznych. Zaznaczył, że pozbawienie mniejszości polskiej edukacji w języku ojczystym godzi w możliwość zachowania i rozwoju własnego języka. Dodał, że Polska i Białoruś zobowiązały się do respektowania międzynarodowych standardów ochrony i praw mniejszości narodowych w podpisanym w 1992 roku traktacie o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

Posłuchaj
00:31 11686394_2.mp3 Sławomir Kowalski z MSZ: potępiamy ten kolejny akt łamania praw Polaków na Białorusi (IAR) 

W posiedzeniu komisji uczestniczył również wiceprezes Związku Polaków na Białorusi Marek Zaniewski. Zwracał uwagę, że polskie szkoły w Grodnie i Wołkowysku były wybudowane i wyposażone na koszt państwa polskiego. Były przekazane Związkowi Polaków na Białorusi, który miał zarządzać tym mieniem.

Posłuchaj
00:32 11686394_3.mp3 Wiceprezes Związku Polaków na Białorusi Marek Zaniewski o tym kto miał zarządzać szkołami (IAR) 

Prezes Podlaskiego Oddziału Stowarzyszenia Wspólnota Polska Anna Kietlińska mówiła z kolei, że wielu uczniów kończących polskie szkoły na Białorusi wybierało się na studia do Polski.

Posłuchaj
00:26 11686394_4.mp3 Prezes Podlaskiego Oddziału Stowarzyszenia Wspólnota Polska Anna Kietlińska o planach polskich uczniów na Białorusi (IAR) 

W sumie w szkołach w Grodnie i Wołkowysku uczy się około tysiąca uczniów.

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

ASP

Zobacz także

Zobacz także