more_horiz
Wiadomości

Zjednoczona Prawica na czele, w Sejmie pięć ugrupowań. Sprawdź nowy sondaż

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2022 09:38
Na Zjednoczoną Prawicę chce głosować 39 proc. respondentów; na KO - 26 proc., a na Polskę 2050 - 13 proc. - wynika z sondażu pracowni Social Changes dla portalu wPolityce.pl. Do Sejmu dostałyby się także Konfederacja z 9 proc. poparcia i Lewica z 7 proc. poparcia.
Na Zjednoczoną Prawicę chce głosować 39 proc. respondentów
Na Zjednoczoną Prawicę chce głosować 39 proc. respondentówFoto: Twitter.com/@KancelariaSejmu

Zgodnie z sondażem pracowni Social Changes dla portalu wPolityce.pl chęć oddania głosu na Zjednoczoną Prawicę zadeklarowało 39 proc. badanych. Na Koalicję Obywatelską chce głosować 26 proc. respondentów, a na Polskę 2050 - 13 proc. badanych.

Do Sejmu dostałyby się także Konfederacja (9 proc. poparcia) i Lewica (7 proc.). Natomiast pod progiem wyborczym znalazły się: PSL - Koalicja Polska (3 proc.), Kukiz'15 (2 proc.) i Porozumienie (0 proc. poparcia). Na inne ugrupowanie chęć oddania głosu deklaruje 1 proc. badanych.

Deklarowana frekwencja wyniosłaby 55 proc.

Sytuacja opozycji

Z badania wynika też, że gdyby partie opozycyjne (PO, Polska 2050, Lewica, PSL - Koalicja Polska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni) zbudowały jeden blok, pokonałaby Zjednoczoną Prawicę w stosunku 43 proc. do 39 proc.

Ankietowani zostali też zapytani, czy w Polsce powinny odbyć się przyspieszone wybory parlamentarne już w tym roku. 19 proc. odpowiedziało, że "zdecydowanie tak", a 15 proc. "raczej tak". Natomiast "zdecydowanie nie" powiedziało 17 proc. respondentów, a "raczej nie" - 22 proc. Z kolei 27 proc. odparło, że "trudno powiedzieć".

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym w dniach od 8 do 11 kwietnia 2022 roku. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział 1079 osób.

Badanie dotyczące przyspieszonych wyborów - jako jedyne z prezentowanych - zostało zrealizowane w dniach od 1 do 4 kwietnia 2022 roku.

Czytaj również:

dz

Zobacz także

Zobacz także