more_horiz
Wiadomości

Program Mój Elektryk. Ponad tysiąc wniosków o dopłatę do zakupu pojazdu elektrycznego

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2022 16:50
Ponad tysiąc osób złożyło wnioski na kwotę niemal 23 milionów złotych w programie Mój Elektryk. Takie dane przekazał Informacyjnej Agencji Radiowej wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Paweł Mirowski. Z kolei w przypadku leasingu pojazdów elektrycznych wypłacono dofinansowanie 662 wnioskodawcom.
O wsparcie w ramach wersji leasingowej programu mogą starać się przedsiębiorcy.
O wsparcie w ramach wersji leasingowej programu mogą starać się przedsiębiorcy.Foto: welcomia/shutterstock

Paweł Mirowski przypomina, że o dotacje może ubiegać się kilka grup beneficjentów. W przypadku osób fizycznych w generatorze wniosków Narodowego Funduszu zarejestrowano ponad 2200 aplikacji na ponad 46 milionów złotych.

Zaznacza, że są to wersje robocze, a ostatecznie złożono ponad tysiąc wniosków na łączą kwotę prawie 23 milionów złotych. - Widać, że Polacy chcą kupować auta elektryczne, a my dajemy im narzędzie w postaci bezzwrotnego dofinansowania - ocenia wiceprezes instytucji.

Ile wynoszą dotacje?

Dotacja dla osób fizycznych wynosi 18 tysięcy 750 złotych, a w przypadku posiadaczy Karty Dużej Rodziny - 27 tysięcy złotych. Wiceprezes Narodowego Funduszu mówi, że drugi element programu to oferta dla osób innych niż osoby fizyczne, czyli na przykład dla rolników, organizacji pozarządowych, spółdzielni czy przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.

Mogą wnioskować o dotacje na samochody osobowe i dostawcze, a także niskoemisyjne skutery, motorowery. - Zostało złożonych 451 wniosków na blisko 28 milionów złotych - mówi Paweł Mirowski. 

Posłuchaj
00:21 11692171_1 (1).mp3 Ponad tysiąc osób złożyło wnioski o dopłatę do zakupu auta elektrycznego (IAR) 

O wsparcie w ramach wersji leasingowej programu mogą starać się przedsiębiorcy. Do tej pory wypłacono dofinansowanie 662 beneficjentom na 860 pojazdów, na łączną kwotę ponad 27 milionów złotych. Bank Ochrony Środowiska, w imieniu Narodowego Funduszu, podpisuje umowy z firmami leasingowymi, które mogą przyjmować wnioski o dopłaty do leasingu pojazdów elektrycznych.

Posłuchaj
00:29 11692171_2.mp3 Paweł Mirowski o innych osobach, które mogą dostać dotację (IAR) 

Program Mój Elektryk jest realizowany od lipca ubiegłego roku. Jego budżet wynosi 700 milionów złotych.

Posłuchaj
00:28 11692171_3.mp3 Paweł Mirowski o programie (IAR)

Czytaj również:

nt

Zobacz także

Zobacz także