more_horiz
Wiadomości

Wzmocnienie systemu obrony RP. Szef MON zapowiedział kolejne zakupy sprzętu z USA

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2022 20:08
Minister obrony Mariusz Blaszczak poinformował, że rozmawiał w Pentagonie na temat wsparcia dla Ukrainy, a także o planach "skokowego wzrostu zdolności obronnych Polski". Szef polskiego resortu obrony spotkał się w Waszyngtonie z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem.
Mariusz Błaszczak: będziemy wkrótce rozmawiać z USA nt. śmigłowców szturmowych
Mariusz Błaszczak: będziemy wkrótce rozmawiać z USA nt. śmigłowców szturmowychFoto: Marcin Bielecki/PAP

Minister Mariusz Błaszczak w środę przebywa w Stanach Zjednoczonych, gdzie spotkał się z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem. Jak wskazał, usłyszał od Lloyda Austina deklarację wsparcia dla procesu wyposażania wojska polskiego w nowoczesny sprzęt. Ministrowie dyskutowali m.in. o kolejnych dostawach rakiet HIMARS, a także systemu Patriot.

- Rozmawiamy również na temat kolejnych eskadr samolotów wielozadaniowych (...), także bezzałogowców - odpowiedział i przypomniał, że w tym roku pierwsze czołgi Abrams trafią do Wojska Polskiego. - Będą to czołgi używane przez armię Stanów Zjednoczonych. Będą one służyły temu, by polscy czołgiści mogli zostać przeszkoleni w ich wykorzystaniu - dodał szef resortu obrony. Jak wskazał, "będziemy już wkrótce rozmawiać na temat śmigłowców szturmowych". - A więc to wszystko, co jest potrzebne do tego, żeby wzmocnić system obronny Rzeczypospolitej - wskazał.

- Bardzo mocno podkreślałem fakt, że wzmocnienie zdolności obronnych Polski oznacza wzmocnienie zdolności obronnych całej wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego - przekazał szef MON. Jak wskazał, rozmowy dotyczyły także m.in. "sankcji i izolacji Rosji" oraz kwestii planowanego na czerwiec br. szczytu NATO w Madrycie. 

Modernizacja polskiej armii

Zakup śmigłowców bojowych, które zastąpią Mi-24, zapisano w planie modernizacji technicznej na lata 2021-35 jako program "Kruk". Przed rokiem wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz zapowiadał, że dostawy nie rozpoczną się przed rokiem 2024. Podkreślał także, że decyzja w sprawie wyboru śmigłowców, produkowanych przez kilka firm w różnych krajach, musi być przemyślana.

Przed kilku laty w dialogu technicznym uczestniczyły: amerykański Boeing z AH-64 Apache; Bell, który proponował lżejszą maszynę AH-1Z Viper; zakłady PZL Świdnik ze śmigłowcem A129 oraz grupa Airbus Helicopters z maszyną Tiger.

Posłuchaj
00:27 11696817_1.mp3 Mariusz Błaszczak: Pentagon wesprze modernizację Sił Zbrojnych RP (IAR) 

Wsparcie dla Ukrainy

Minister Mariusz Błaszczak po spotkaniu z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem powiedział, że przedmiotem środowej rozmowy była także kwestia dalszego wsparcia Ukrainy. Nie odpowiedział jednak na pytanie Polskiego Radia czy Polska uczestniczyła w przekazaniu Ukrainie samolotów wojskowych, o czym we wtorek poinformował rzecznik Pentagonu John Kirby.

Lloyd Austin wyraził także wdzięczność Polsce za wsparcie Ukrainy. Przypomniał, że Polska w swojej historii walczyła o niepodległość pod hasłem "Za naszą i waszą wolność" i stwierdził, że demonstruje tego samego ducha wspierając Ukrainę.

Lloyd Austin podziękował również Polakom za to, że otworzyli swoje domy i serca dla uchodźców z Ukrainy. Minister Mariusz Błaszczak wyraził przekonanie, że Rosja zostanie pociągnięta do odpowiedzialności za zbrodnie popełniane na Ukrainie. Podziękował też za rozlokowanie dodatkowych sil USA na terytorium Polski.

Posłuchaj
00:52 11696982_1.mp3 Szef MON Mariusz Błaszczak odbył wizytę w Pentagonie - relacja Marka Wałkuskiego (IAR) 

Czytaj także:

ng

Zobacz także

Zobacz także