more_horiz
Wiadomości

Ustawa o bezpieczeństwie pacjenta. Szef MZ o jakości w systemie zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2022 12:35
- Reforma ta definiuje pojęcie jakości w systemie opieki zdrowotnej. Za analizowanie jakości i wypłacanie premii za jakość odpowiedzialny będzie NFZ - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Podkreślił, że projekt ustawy o jakości i bezpieczeństwie pacjenta jest w tej chwili finalizowany.
Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji Bezpieczeństwo pacjenta w Centrum Medycyny Nieinwazyjnej w Gdańsku
Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji "Bezpieczeństwo pacjenta" w Centrum Medycyny Nieinwazyjnej w GdańskuFoto: PAP/Adam Warżawa

Podczas konferencji prasowej w Gdańsku minister zdrowia powiedział, że projekt ustawy powstał we współpracy z wieloma środowiskami – m.in. akademickim, Rzecznikiem Praw Pacjenta, ale również z organizacjami pozarządowymi i ekspertami.

Jak dodał Adam Niedzielski, reforma ta koncentruje się na kilku zagadnieniach. - Po pierwsze definiuje pojęcie jakości w systemie opieki zdrowotnej i to jakości rozumianej nie tylko z punktu widzenia parametrów klinicznych czy skuteczności leczenia - powiedział minister. Pod uwagę brane będzie także doświadczenie pacjenta i jakość zarządzania. - Prymusi będą finansowani w większym stopniu niż ci, którzy wypadną gorzej - dodał.

Nowe standardy kształcenia

- Zagadnienie jakości jest zagadnieniem kompleksowym. Ono jest tak naprawdę obecne w wielu wymiarach. Jest i musi być obecne w wymiarze edukacji - powiedział Niedzielski.

- Razem z prof. Gruchałą i całą konferencją rektorów uczelni medycznych udało nam się wypracować nowe standardy kształcenia w zakresie komunikacji z pacjentem. Aby ten aspekt współpracy z pacjentem, tłumaczenia, empatii również był w większym stopniu eksponowany – mówił. - Będzie on potem oceniany i mierzony w formie ankiet, które pacjenci będą wypełniali dla oceny przez płatnika, w jaki sposób realizowane są świadczenia - dodał.

Centralną instytucją, która będzie odpowiedzialna za analizowanie jakości i płacenie premii będzie NFZ.

Fundamentalnym założeniem tej reformy będzie też – jak poinformował minister zdrowia – wprowadzenie tzw. no fault. - Mam nadzieję, że rok 2023 będzie tym rokiem, który upłynie pod hasłem jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwa pacjenta – podsumował minister.

Czytaj także:

pg

Zobacz także

Zobacz także