more_horiz
Wiadomości

Konferencja "Śląski Ład". Premier: uchodźcy z Ukrainy już pracują na rzecz polskiej gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2022 15:47
- Tak jak my pomagamy uchodźcom i Ukrainie a oni walczą tam o nasze bezpieczeństwo, tak ci, którzy przyjechali do naszego kraju, pracują na rzecz polskiej gospodarki - powiedział na konferencji "Śląski Ład" premier Mateusz Morawiecki.
Premier Mateusz Morawiecki: uchodźcy z Ukrainy już pracują na rzecz polskiej gospodarki
Premier Mateusz Morawiecki: uchodźcy z Ukrainy już pracują na rzecz polskiej gospodarki Foto: PAP/Zbigniew Meissner

- Niektórzy chcą przedstawić tragedię na Ukrainie w sposób jednostronny, jako wyłącznie obciążającą polski budżet, niektórzy dopytują, kiedy przyjdą środki z Unii Europejskiej. Mogę powiedzieć, że te środki przyjdą. Ale jeśli już widać, ile osób z Ukrainy pracuje legalnie w Polsce, wypełniając często miejsca pracy, których nie chcą Polacy, to widać, że ta pomoc jest obustronna. I tak jak my pomagamy uchodźcom i Ukrainie, a oni walczą tam o nasze bezpieczeństwo, tak ci, którzy przyjechali do naszego kraju, pracują na rzecz polskiej gospodarki - tłumaczył premier Mateusz Morawiecki.

Dodał, że obecnie koncentrujemy się na pomocy Ukrainie, na dostawach broni i pomocy humanitarnej. 

- Ale już trzeba konstruować programy na przyszłość. Region o tak wielkich tradycjach przemysłowych, inżynierskich i projektowych jak Śląsk to region, który na pewno odegra ogromną rolę w pracach przy pracach przy odbudowie Ukrainie, może nawet największą rolę spośród polskich regionów. Warto patrzeć przez pryzmat korzyści dla polskiej gospodarki - zaznaczył szef rządu.

14. Europejski Kongres Gospodarczy

W poniedziałek w Katowicach rozpoczął się 14. Europejski Kongres Gospodarczy. Głównym tematem kongresu w tym roku są gospodarcze skutki rosyjskiej agresji na Ukrainę. Uczestnicy spotkania będą rozmawiać o zerwaniu łańcuch dostaw, wzrostach cen i zmianach w zachowaniach konsumentów spowodowanych wojną.

Kongres potrwa do środy. Organizatorzy zaplanowali w tym czasie ponad 150 debat z udziałem ponad 900 panelistów.


Posłuchaj
00:30 M. Morawiecki.mp3 W wystąpieniu otwierającym kongres Mateusz Morawiecki mówił, że rosyjska agresja na Ukrainę wpływa na wiele aspektów gospodarki (IAR)

Czytaj również:

» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny «

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także