Podczas otwarcia wystawy stałej Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej minister kultury i dziedzictwa narodowego podkreślił, że "powstała kolejna instytucja pamięci, która jest bardzo nam potrzebna" i którą można najkrócej scharakteryzować poprzez trzy właściwości.
- Po pierwsze, to jest instytucja o charakterze tożsamościowo-wspólnotowym. Ona się odnosi przede wszystkim do pamięci o wspólnocie i o kształtowaniu się tożsamości tej wspólnoty. A jak ważna, podstawowa dla trwania naszej cywilizacji jest właśnie wartość, jaką jest tożsamość wspólnotowa - my wiemy o tym od lat. Ale od dwóch miesięcy wiemy szczególnie dużo na ten temat - zwrócił uwagę. Dodał, że druga cecha jest związana z pierwszą.
Ta instytucja zaprzecza białym plamom
- To kolejna instytucja pamięci, którą oddajemy społeczeństwu, która to instytucja zaprzecza białym plamom, odzyskuje pamięć. Przez całe lata wiele tych instytucji, które były i są Polsce potrzebne właśnie dlatego, że budują naszą tożsamość i siłę naszej wspólnoty, nie było tworzonych i nie było budowanych. Dla mnie to jest powód do satysfakcji, że one w tej chwili powstają. To jest kolejna instytucja, która odzyskuje pamięć. Tak jak ostatnio oddane Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce - powiedział Gliński.
00:29 11705171_1.mp3 Wicepremier Piotr Gliński otworzył Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej (IAR)
Nowoczesne wystawy
Jak wskazał wicepremier, trzecią cechą tej instytucji jest "nowoczesny profesjonalizm". - Te instytucje pamięci, które budujemy w całej Polsce, są realizowane przede wszystkim przez środowisko profesjonalistów, muzealników polskich. Ze wsparciem na ogół samorządów, lokalnych polityków, wszystkich ludzi, którym dobro Polski leży na sercu. To są instytucje nowoczesne i profesjonalne, nastawione na nowoczesne edukowanie kolejnych pokoleń, ale także na włączanie wszystkich grup wiekowych społeczeństw lokalnych, także seniorów - zaznaczył.
Muzeum od maja dostępne dla zwiedzających
Budowa muzeum trwała pięć lat. Kosztowała ponad 30 milionów złotych. Dostępne będzie dla zwiedzających od 1 maja.
Muzeum znajduje się na terenie tak zwanego Lagerhasu, który w czasie wojny był częścią kompleksu obozowego. Znajduje się kilkaset metrów od Miejsca Pamięci Auschwitz. Prace budowlane i przygotowanie wystawy stałej były finansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Czytaj także:
ASP