more_horiz
Wiadomości

Polska przekazała czołgi Ukrainie. Premier Morawiecki oficjalnie potwierdza

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2022 20:47
Premier Mateusz Morawiecki potwierdził, że Polska przekazała Ukrainie czołgi, natomiast zamknięta jest sprawa ewentualnego przekazania MIG-ów. Wcześniej informację o przekazaniu czołgów podał premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, dodając, że jego kraj w zamian przekaże Polsce swoje.
Polska przekazała czołgi Ukrainie
Polska przekazała czołgi UkrainieFoto: Jana Cavojska / Zuma Press / Forum

Premier Morawiecki potwierdził w Polsat News, że czołgi zostały przekazane, ale nie podał dalszych szczegółów "ze względów bezpieczeństwa ukraińskich sąsiadów".

Szef rządu dodał, że "zamknięta" jest z kolei sprawa ewentualnego przekazania Ukrainie polskich MIG-ów 29. - Nie ma takiej konieczności, nie ma takich żądań, nie ma takich próśb - tłumaczył Mateusz Morawiecki.

Pomysł przekazania Ukrainie polskich MIG-ów-29 pojawił się w mediach w marcu. Wówczas szef unijnej dyplomacji Josep Borrell mówił, że strona ukraińska pytała partnerów w Europie o te samoloty i sugerowała, by przekazać je za pośrednictwem USA.

"Obrona polskiej niepodległości"

Na pytanie, czy w zamian Polska otrzymuje uzbrojenie, które zastępowałoby przekazywaną broń, Morawiecki przypomniał, że Polska została wzmocniona m.in. systemami obrony powietrznej czasowo dyslokowanymi przez USA i Wielką Brytanię. - Pojawiły się takie gap fillery, dodatkowe elementy uzbrojenia. Czy one jeden do jednego zastępują tę broń, która przekazaliśmy Ukrainie? Na dzień dzisiejszy nie, ale to nie jest czas na takie aptekarskie liczenie, ponieważ dzisiaj ta nasza broń służy obronie naszej niepodległości, z tym że 500 kilometrów za polską granicą – powiedział.

- Broń przekazana Ukrainie służy także obronie polskiej niepodległości - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Zaznaczył, że "możemy się czuć bezpiecznie, oczywiście przede wszystkim dlatego, że jesteśmy częścią najsilniejszego sojuszu w historii świata, częścią NATO".

Polska pomoc dla Ukrainy

Szef polskiego rządu podczas sobotniej konferencji prasowej poinformował, że "Polska udzieliła Ukrainie pomocy wojskowej o wartości ok. 7 mld zł". - Ta pomoc została skierowana, żeby oni mogli bronić się za nas przed totalitarnym rosyjskim reżimem - dodał Mateusz Morawiecki.

Nawiązując do sytuacji na Ukrainie, wskazał, że pokazuje ona, jak ważny jest duch walki i morale żołnierzy oraz narodu, aby "słabszy kraj stawił czoła supermocarstwu". - To, co dzieje się na Ukrainie, na pewno dzieje się inaczej, niż wielu sobie wyobrażało jeszcze dwa miesiące temu. 24 lutego rozpoczęła się wojna przeciwko Ukrainie, która miała się zakończyć w 3-4 dni. Trwa już 2 miesiące i Ukraina broni się niezwykle mężnie - zwrócił uwagę.

Broni się za nas, za Europę, za wolność, walczy o pokój w Europie i tego niech wszyscy mają cały czas świadomość - podkreślił premier.

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

dz

Zobacz także

Zobacz także