Polskie sankcje wobec Rosji. Żaryn: służby pracują nad ujawnieniem kolejnych podmiotów powiązanych z Kremlem

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował, że polskie służby pracują nad ujawnieniem kolejnych podmiotów i osób powiązanych z Rosją, które prowadzą interesy w Polsce. Jak dodał, będą one trafiać na kolejne listy sankcyjne.

2022-04-26, 18:32

Polskie sankcje wobec Rosji. Żaryn: służby pracują nad ujawnieniem kolejnych podmiotów powiązanych z Kremlem
Ілюстрацыйнае фота. . Foto: Sandor Szmutko/Shutterstock

We wtorek minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński ogłosił polską listę sankcyjną obejmującą rosyjskie podmioty i oligarchów prowadzących interesy na terenie RP. Jak przypomniał Stanisław Żaryn, na liście znalazło się 50 rosyjskich podmiotów i oligarchów, zidentyfikowanych przez polskie służby.

- Wejście w życie sankcji w Polsce oznacza zatrzymanie transferów z Polski do Rosji, gdzie służyły one pośrednio wspieraniu wojny przeciwko Ukrainie. Polski reżim sankcyjny jest uzupełnieniem sankcji, jakie wprowadziła Unia Europejska - wyjaśnił rzecznik. - To odpowiedź Polski na rosyjską agresję na Ukrainie. W ten sposób Polska odcina źródła finansowania rosyjskiej machiny wojennej - podkreślił.

Stanisław Żaryn powiedział, że w ten sposób "Polska daje sygnał, że nie będzie godziła się na choćby pośrednie wspieranie kraju, który jest agresorem i prowadzi wojnę przeciwko Ukrainie". - Decyzja o sankcjach to kolejne działania rządu RP obliczone na zatrzymanie agresji Kremla i zbrodni przeciwko Ukraińcom - dodał.

Polskie sankcje wobec Rosji

Polska lista sankcyjna obejmuje 15 osób i 35 podmiotów gospodarczych powiązanych z Rosją. Na liście znaleźli się oligarchowie powiązani z Kremlem, tacy jak Oleg Deripaska czy Wiaczesław Kantor, ale także firmy, które zapewniały wpływy do rosyjskiego budżetu.

REKLAMA

Największą spółką objętą sankcjami jest Gazprom, którego udziały w EuRoPolGazie zostały zamrożone. Na liście znajdują się również takie firmy, jak Novatek działający w branży gazownictwa, PhosAgro, potentat na rynku nawozów, czy Kamaz i Kaspersky, których produkty są oferowane w Polsce.

Lista sankcyjna obejmuje również firmy, które zajmowały się importowaniem rosyjskiego węgla, SUEK i KTK, czy też firma Beloil handlująca ropą białoruską.

Czytaj także:

Sankcje wobec osób powiązanych z Kremlem

Stanisław Żaryn podkreślił, że lista sankcyjna została stworzona również po to, by urealnić unijne sankcje. - Wpisanie na listę sankcyjną Aleksandry Mielniczenko, żony oligarchy Andrieja Mielniczenko, czy Sait-Salama Gucerjewa, brata oligarchy Michaiła Gucerjewa, pozwoli objąć sankcjami te osoby, którym przekazano majątki w reakcji na sankcje unijne - wyjaśnił rzecznik.

REKLAMA

Na liście sankcyjnej znajdują się również spółki powiązane z Tatianą Bakalczuk, jedną z najbogatszych Rosjanek. W Polsce prowadzi ona m.in. firmę Wildberries, która jest największą rosyjską siecią sprzedaży internetowej. Polska objęła sankcjami również Aleksieja Nieczajewa i jego podmioty.

- Nieczajew to rosyjski polityk i oligarcha, który ratyfikował umowy w imieniu rządu Rosji z separatystycznymi republikami okupowanymi przez rosyjskie wojska - podał Stanisław Żaryn.

Czytaj także:

Różnorodność sankcji

Polska lista sankcyjna stanowi kontynuacje polityki rządu RP, który od początku inwazji Rosji na Ukrainę wspiera władze Ukrainy, Ukraińców oraz aktywizuje Zachód do realnej odpowiedzi na agresję Rosji. Pakiet polskich sankcji to działania, które osłabią możliwości pozyskiwania przez Rosję środków na prowadzenie wojny.

REKLAMA

Stanisław Żaryn przypomniał, że zgodnie z ostatnio uchwalonymi przepisami Polska może nałożyć kilka rodzajów sankcji: całkowite zamrożenie wszystkich aktywów podmiotów wpisanych na listę sankcyjną, zamrożenie prawa wykonywania akcji czy pozyskiwania środków z dywidendy, a także wykluczenie z zamówień publicznych. Osoby fizyczne wpisane na listę sankcyjną mogą również otrzymać zakaz wjazdu do Polski.

Lista została opublikowana we wtorek w Biuletynie Informacji Publicznej MSWiA. Jej utworzenie umożliwiła ustawa, która 15 kwietnia została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Regulacja wprowadziła m.in. zakaz importu i tranzytu przez Polskę węgla i koksu pochodzącego z Rosji i z Białorusi, a także zamrożenie funduszy oraz zasobów gospodarczych osób i podmiotów wskazanych na specjalnej liście sankcyjnej.

Polska lista sankcyjna jest uzupełnieniem listy unijnej i odnosi się do oligarchów i podmiotów rosyjskich prowadzących realne interesy na terenie naszego kraju.

Rosyjska gospodarka

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

REKLAMA

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

ng

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej