more_horiz
Wiadomości

Dzień Flagi. Elżbieta Witek: niech każdy polski dom będzie dziś przystrojony

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2022 13:00
- Flaga Rzeczypospolitej Polskiej jest z nami w najważniejszych dla nas chwilach, jest dziedzictwem, o które dbamy. Niech każdy polski dom będzie dziś przystrojony bielą i czerwienią - wezwała w Dniu Flagi marszałek Sejmu Elżbieta Witek.
Dzień Flagi
Dzień FlagiFoto: shutterstock.com/Velishchuk Yevhen

"Flaga Rzeczypospolitej Polskiej jest z nami w najważniejszych dla nas chwilach. Jest dziedzictwem, o które dbamy. Dzisiejsze święto ma wyrażać szacunek do Biało-Czerwonej i przypominać o naszej tożsamości. Niech każdy polski dom będzie dziś przystrojony bielą i czerwienią" - napisała marszałek Sejmu na Twitterze.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jest świętem obchodzonym na mocy nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie RP, uchwalonej przez Sejm 20 lutego 2004 r.

Barwy narodowe

Wybór daty święta miał dwie przyczyny. Jedna, historyczna, jest związana z tym, że właśnie 2 maja 1945 r. flaga polska została zawieszona w Berlinie na Reichstagu oraz na Kolumnie Zwycięstwa. Druga dotyczy tego, że władze PRL zlikwidowały święto 3 maja: po 1 maja flagi miały być natychmiast zdjęte, by nie doczekały do 3 maja.

Polskie barwy narodowe sięgają czasów rządów dynastii Piastów. Wybór barw flagi jest bowiem odwzorowaniem kolorów chorągwi polskiej – białego orła na czerwonym tle. Polskie barwy narodowe po raz pierwszy zostały natomiast uregulowane w uchwale Sejmu Królestwa Polskiego z 7 lutego 1831 r.
Wraz z Dniem Flagi 2 maja w Polsce jest obchodzony Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju, ustanowiony przez Sejm 20 marca 2002 r.

pkur

Zobacz także

Zobacz także