more_horiz
Wiadomości

Matury 2022. Ilu uczniów napisze egzamin z biologii, a ilu z języka rosyjskiego?

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2022 06:21
Czwartek jest kolejnym dniem matur. Abiturienci rano przystąpią do pisemnego egzaminu z biologii, po południu zaś odbędą się pisemne sprawdziany z języka rosyjskiego na poziomie rozszerzonym i na poziomie dwujęzycznym. Egzaminy nie są obowiązkowe.
Na egzamin z biologii zdecydowało się ponad 45 tysięcy abiturientów
Na egzamin z biologii zdecydowało się ponad 45 tysięcy abiturientówFoto: PAP/Marcin Bielecki

Chęć zdawania egzaminu pisemnego z biologii zadeklarowało 46,8 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia. Chęć zdawania egzaminu pisemnego z języka rosyjskiego na poziomie rozszerzonym zadeklarowało 2,9 tys. tegorocznych absolwentów, a na poziomie dwujęzycznym - 68.

Wraz z tegorocznymi absolwentami egzaminy zdawać będą też abiturienci z wcześniejszych roczników. Wśród nich będą osoby, które zdecydowały się przystąpić do egzaminu z nowego przedmiotu lub przystąpić do zdawanego wcześniej egzaminu, aby poprawić jego wynik.

Trzy egzaminy obowiązkowe

Maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym: z języka polskiego, z matematyki i z języka obcego nowożytnego. Abiturienci ze szkół lub klas z językiem nauczania mniejszości narodowych obowiązkowy mają jeszcze egzamin pisemny z języka ojczystego na poziomie podstawowym. Wszyscy maturzyści muszą też przystąpić obowiązkowo do jednego pisemnego egzaminu z przedmiotu do wyboru. Egzaminy z przedmiotu do wyboru zdawane są na poziomie rozszerzonym. Najczęściej wybieranym przedmiotem maturalnym na poziomie rozszerzonym jest angielski. Biologia jest na piątym miejscu na liście wyborów tegorocznych absolwentów.

W tym roku abiturienci nie muszą przystępować do dwóch – obowiązkowych w latach ubiegłych – egzaminów ustnych: z języka polskiego i z języka obcego. Przeprowadzane zostaną one wyłącznie dla zdających, którzy muszą przedstawić wynik uzyskany z egzaminu w części ustnej w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną.

Co najmniej 30 procent punktów

Aby zdać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. W przypadku przedmiotu do wyboru nie ma progu zaliczeniowego, wynik z egzaminu służy tylko przy rekrutacji na studia.


Dla ok. 290 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia obowiązkowym pisemnym egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym w minioną środę po godzinie 9.00 rozpoczęły się matury (PAP) Do egzaminów maturalnych przystępuje w tym roku ok. 290 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia (PAP)

Czytaj także:

mbl

Zobacz także

Zobacz także