Agata Kornhauser-Duda rozmawiała z pierwszą damą Ukrainy. Zełenska: dziękuję za pomoc
Małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda odbyła wideorozmowę z pierwszą damą Ukrainy Ołeną Zełenską. Jej tematem była współpraca Polski i Ukrainy w zakresie pomocy humanitarnej wobec uchodźców oraz ludności cywilnej, pozostającej na Ukrainie.
2022-05-13, 19:12
Ołena Zełenska w imieniu narodu ukraińskiego złożyła na ręce polskiej pierwszej damy wyrazy głębokiej wdzięczności za polską solidarność, okazywaną od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę. Od 24 lutego polską granicę przekroczyło ponad 3 miliony mieszkańców Ukrainy. W Polsce urodziło się prawie 1000 ukraińskich dzieci.
- Jestem dumna z Polaków, którzy otworzyli serca i drzwi swoich domów przed Braćmi Ukraińcami - powiedziała Agata Kornhauser-Duda, zapewniając, że nasi sąsiedzi mogą liczyć na wsparcie tak długo, jak to będzie konieczne.
Pierwsze damy rozmawiały o koordynacji działań pomocowych, polegających między innymi na udzieleniu zakwaterowania uchodźcom. Ołena Zełenska podkreśliła, że podczas licznych rozmów telefonicznych, jakie odbywa z rodakami, słyszy o ich wdzięczności za ogrom wsparcia, jakiego doświadczają w Polsce. - Moje rodaczki mówią, że otrzymują znacznie więcej, niż mogłyby oczekiwać. Gorąco za to dziękuję - powiedziała pierwsza dama Ukrainy.
>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<
REKLAMA
Zełenska: dziękuję za pomoc
Agata Kornhauser-Duda powiedziała, że dotychczas udało się bezpiecznie przewieźć z Ukrainy około tysiąca chorych dzieci.
- Trudno sobie wyobrazić, jakiego trudu wymaga od rodziców chorych dzieci podejmowanie leczenia w warunkach wojennych - powiedziała Ołena Zełenska. - To dla nich ogromne odciążenie, dziękuję. Od początku wojny właściwie nie odczuwamy granic między naszymi krajami - dodała pierwsza dama Ukrainy. Dzięki międzynarodowej solidarności ponad dwa tysiące sierot, często z głębokimi niepełnosprawnościami, znalazło się w przeznaczonych dla nich ośrodkach.
Małżonka Prezydenta RP wskazała, że w pomoc potrzebującym włączyła się także Polonia z całego świata, jak również zagraniczne instytucje, organizacje i środowiska. Pierwsze damy omówiły też potrzeby przebywających w Polsce uchodźców. Mówiły o założeniach ustawy regulującej pobyt Ukraińców w Polsce, rozmawiały o edukacji najmłodszych i programach, umożliwiających im pobieranie wykształcenia w ukraińskim systemie oświaty lub uwzględniających nauczanie języka i literatury ukraińskiej równolegle z językiem polskim.
Pomoc rzeczowa
Małżonki prezydentów Polski i Ukrainy zadeklarowały wolę współpracy przy UN Global Compact Network - długoterminowym wsparciu w ramach ONZ. Ołena Zełenska podziękowała też za niedawną wizytę pierwszej damy RP w Kamieńcu Podolskim, gdzie dzięki życzliwości i zaangażowaniu wielu polskich firm, organizacji oraz instytucji państwowych udało się przekazać pomoc rzeczową, zorganizowaną przez Kancelarię Prezydenta Polski. Pierwsze damy podjęły także temat zatrudniania ukraińskich pracowników, szkoleń językowych i zawodowych, zaangażowania ukraińskich nauczycieli oraz psychologów, a także konieczności organizacji opieki terapeutycznej dla Ukraińców przebywających zarówno w ojczyźnie, jak i poza nią.
REKLAMA
- Pomoc kobietom i dzieciom z Ukrainy. Pierwsze damy Polski i Niemiec spotkały się z uchodźcami
- Chore onkologicznie dzieci z Ukrainy poleciały do Rzymu z parą prezydencką. Będą leczone w watykańskim szpitalu
- Ambasador Ukrainy w Pałacu Prezydenckim. Rozmawiał z Pierwszą Damą o pomocy dzieciom na Ukrainie
Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:
ASP
REKLAMA