more_horiz
Wiadomości

"Musimy zniszczyć potencjał ekonomiczny Rosji". Premier Morawiecki na konferencji PISM Strategic Arc

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2022 11:09
- Ukraińcy są na linii frontu militarnego i odpierają wojska rosyjskie, a my musimy wygrać na tym drugim froncie i zniszczyć potencjał ekonomiczny Rosji - mówił na konferencji PISM premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu podkreślił też, że Polska od wielu lat ostrzegała swoich sojuszników, że Rosja może wykorzystywać uzależnienie Europy od surowców.
Szef rządu podkreślił, że Polska od lat ostrzegała swoich sojuszników, że Rosja może chcieć wykorzystać uzależnienie Europy od surowców
Szef rządu podkreślił, że Polska od lat ostrzegała swoich sojuszników, że Rosja może chcieć wykorzystać uzależnienie Europy od surowcówFoto: FORUM/Maxim Churusov

Szef rządu nawiązał do sytuacji gospodarczej Europy w obliczu wojny na Ukrainie. Podkreślił, że Polska od lat ostrzegała swoich sojuszników, że Rosja może chcieć wykorzystać uzależnienie Europy od surowców, chociażby takich jak gaz i ropa, by realizować swoje inspiracje imperialistyczne.

Przypomniał, że już w 2008 roku Polska proponowała utworzenie energetycznego NATO w Europie, by wyeliminować zagrożenie szantażu energetycznego. - Ta propozycja została odrzucona, ale dzisiaj wiemy, że europejski rynek chciał się stać bardziej konkurencyjny dzięki tańszym dostawom surowców z Rosji - powiedział premier. Dodał, że na ile on sam zna się na konkurencyjności, to taki mechanizm w ogóle nie powinien był być jego częścią.

Dywersyfikacja źródeł energii

- Polska miała rację, co do intencji Rosji - mówił premier. - Na szczęście wdrożyliśmy własną strategię, nie wierzyliśmy w zapewnienia, że Rosja będzie rzetelnym partnerem w polityce energetycznej. Nam udało się zdywersyfikować źródła energii i możemy pomóc całemu regionowi - oświadczył.

Szef rządu wskazał także, że Rosja decydując się na wojnę przeciwko Ukrainie, wykorzystuje też surowce, by koszty pomocy Ukrainie były dla nas wysokie, by napędzać inflację. - Musimy tę broń wytrącić Rosji z ręki, ponieważ gospodarka jest przecież kolejnym frontem tej walki, którą rozpętała Rosja - zaapelował.

- Ukraińcy są na linii frontu militarnego z naszą pomocą i odpierają wojska rosyjskie, a my musimy wygrać na tym drugim froncie i zniszczyć potencjał ekonomiczny Rosji - podkreślił premier.

Czytaj także:

Posłuchaj
00:32 11747275_1.mp3 Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji PISM Strategic Ark - (IAR)

 Zobacz także: Stanisław Karczewski w "Sygnałach dnia"

es

Zobacz także

Zobacz także