more_horiz
Wiadomości

Mateusz Morawiecki: naszym obowiązkiem jest dać Ukrainie nadzieję na odbudowę kraju

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2022 11:47
Mateusz Morawiecki po spotkaniu z premierem Portugalii Antonio Costą powiedział, że naszym obowiązkiem jest dać Ukrainie nadzieję na odbudowę kraju po zakończeniu wojny. - Będziemy starali się jak najszybciej doprowadzić do tego, aby droga Ukrainy do UE była drogą spójną, jasną oraz pełną konkretów - dodał premier Polski. 
Mateusz Morawiecki: naszym obowiązkiem jest dać Ukrainie nadzieję na odbudowę kraju
Mateusz Morawiecki: naszym obowiązkiem jest dać Ukrainie nadzieję na odbudowę krajuFoto: PAP/Marcin Obara

Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej po spotkaniu z Antonio Costą wrócił do tematu rosyjskiej agresji na Ukrainę. Wspomniał, że rok temu Mariupol nosił tytuł ukraińskiego miasta kultury. - Dzisiaj miasto został obrócone w ruinę, ale to miasto Mariupol pozostanie symbolem ukraińskiego, europejskiego heroizmu, walki o wolność, walki o niepodległość, walki o bezpieczeństwo i pokój - powiedział premier.

Droga Ukrainy do Unii Europejskiej

- Naszym obowiązkiem jest dać Ukrainie także nadzieję na odbudowę kraju po jak najszybciej zakończonej wojnie. I my razem z Antonio tę nadzieję Ukrainie na pewno zanosimy. Będziemy starali się jak najszybciej doprowadzić do tego, aby droga Ukrainy do Unii Europejskiej była drogą spójną, jasną, pełną konkretów i nad tym razem pracujemy - zapewnił Mateusz Morawiecki.

"Putin chciał odizolować Ukrainę, ale to my będziemy izolować gospodarczo Rosję od reszty Europy ze względu na jej zbrodniczą politykę na Ukrainie. Putin chciał zniszczyć jedność Europy, a stało się odwrotnie, jesteśmy zjednoczeni jak nigdy dotąd - dodał szef polskiego rządu.

Podkreślał też bardzo dobrą współpracę Polski i Portugalii na płaszczyźnie instytucji europejskich.

Szwecja i Finlandia w NATO 

Mateusz Morawiecki odniósł się także do planów dołączenia do NATO Szwecji i Finlandii. - Cieszymy się bardzo z tego powodu, że mamy prawdopodobne poszerzenie NATO o dwa kraje - Finlandię i Szwecję. I te pogróżki, które płyną ze strony Kremla w kierunku Finlandii i Szwecji są niedopuszczalne. Całe NATO i UE stoi murem za Finlandią, za Szwecją. Uważamy, że jest to suwerenna decyzja państw i będziemy cieszyli się bardzo, jeżeli Finlandia i Szwecja przystąpią szybko do NATO - powiedział Mateusz Morawiecki. 

Posłuchaj
00:55 11749313_1.mp3 Premier: naszym obowiązkiem jest dać Ukrainie nadzieję na odbudowę kraju (IAR)

Czytaj więcej:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

nj

Zobacz także

Zobacz także