more_horiz
Wiadomości

Premier: nowa nadzieja dla Europy rodzi się między Morzem Bałtyckim a Morzem Czarnym

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2022 23:50
Europa przeżywa dziś nie tylko kryzys w sensie gospodarczym, europejskie elity przeżywają także kryzys swojej politycznej wyobraźni - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Jak zauważył w podcaście, "nowa nadzieja dla Europy" rodzi się właśnie "między Morzem Bałtyckim a Morzem Czarnym".
Gołym okiem możemy zobaczyć jak bardzo wizja państwa, w którą tak usilnie wierzą neoliberałowie, straciła na wartości - stwierdził Mateusz Morawiecki
Gołym okiem możemy zobaczyć jak bardzo wizja państwa, w którą tak usilnie wierzą neoliberałowie, straciła na wartości - stwierdził Mateusz MorawieckiFoto: PAP/Marcin Obara

W opublikowanym w sobotę najnowszym odcinku cotygodniowego podcastu premier Morawiecki wyraził pogląd, że obecnie "mamy do czynienia z dwiema inflacjami".

Inflacja starych recept

- Pierwsza z nich to ta globalna inflacja, ta "putinflacja", którą zgotowała nam Rosja swoim szantażem energetycznym i krwawą wojną. Ale druga inflacja to inflacja starych recept ekonomicznych. Gołym okiem możemy zobaczyć jak bardzo wizja państwa, w którą tak usilnie wierzą neoliberałowie, straciła na wartości - stwierdził szef rządu.

Przypomniał przy tym jedno z haseł PO sprzed kilku lat: "nie róbmy polityki".

- Pamiętacie państwo te frazę Platformy Obywatelskiej? Faktycznie, najłatwiej jest nic nie robić, ale co to za propozycja dla Polski, z czym do ludzi? - pytał premier.

Polskie pawilony w Davos

Morawiecki nawiązał też do rozpoczynającego się w niedzielę Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Przypomniał, że Polska zaprezentuje tam dwa swoje pawilony: "Dom Polski" i "Dom Trójmorza".

- To tam toczyć się będą najważniejsze rozmowy o przyszłości Europy Środkowej i Europy Środkowo-Wschodniej. W polskim domu gościć będą ekonomiści absolutnie światowego formatu: laureat ekonomicznej Nagrody Nobla Joseph Stiglitz i były wiceszef Banku Światowego Justin Yifu Lin - zapowiedział premier.

Najważniejsze - bezpieczeństwo

Podkreślił, że agenda Forum jest "rozpisana szeroko", ale - jak dodał - "bezwzględnym priorytetem jest kwestia szeroko rozumianego bezpieczeństwa".

- Bo kiedy dziś mówimy o transformacji energetycznej czy rozwoju technologii, to w tle zawsze są takie wartości, jak bezpieczeństwo, jak suwerenność i jak podmiotowość. Niestety przez ostatnie lata te pojęcia były często wymazywane z europejskich debat - stwierdził Morawiecki.

Nowa nadzieja dla Europy

Według niego o podmiotowości mówiły przede wszystkim takie kraje jak Polska.

- I może przy tej okazji warto powiedzieć, że cała Europa przeżywa dziś nie tylko kryzys w sensie gospodarczym, europejskie elity przeżywają także kryzys swojej politycznej wyobraźni. Jestem przekonany, że jeśli chcemy, aby europejski projekt cywilizacyjny rzeczywiście liczył się w globalnym wyścigu, to potrzebujemy odrodzenia tej wyobraźni. W moim przekonaniu ta nowa nadzieja dla Europy rodzi się między Morzem Bałtyckim a Morzem Czarnym – podkreślił premier.

Spotkania od 1971 roku

Tegoroczny szczyt w Davos odbędzie się w dniach 22-26 maja. Planowane na styczeń obrady Światowego Forum Ekonomicznego przeniesiono w grudniu na nieokreślony termin z uwagi na rosnącą liczbę zakażeń wariantem koronawirusa omikron.

Spotkania światowych przywódców i liderów biznesu odbywają się w szwajcarskim kurorcie od 1971 roku. W styczniu 2020 roku Światowe Forum Ekonomiczne odbyło się w Davos po raz 50.

fc

Zobacz także

Zobacz także