more_horiz
Wiadomości

Była prezydent Chorwacji odznaczona Orderem Orła Białego. Uroczysta ceremonia w Davos

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2022 19:41
- Order Orła Białego to odznaczenie absolutnie wolnej Polski, tej prawdziwej, tej która ma wielkie ambicje, chce się rozwijać i chce współżyć dobrze z innymi krajami - powiedział Andrzej Duda, który odznaczył Orderem Orła Białego b. prezydent Chorwacji Kolindę Grabar-Kitarović. Najwyższe polskie odznaczenie prezydent wręczył podczas ceremonii w Domu Trójmorza w Davos.
Prezydent Andrzej Duda odznaczył Orderem Orła Białego byłą prezydent Chorwacji Kolindę Grabar-Kitarović
Prezydent Andrzej Duda odznaczył Orderem Orła Białego byłą prezydent Chorwacji Kolindę Grabar-KitarovićFoto: twitter.com/prezydentpl

Była prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović została odznaczona w uznaniu zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej dla rozwijania polsko-chorwackiej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego.

- Tak potoczyły się losy historii, że kiedy Polska była okupowana, albo nie była w pełni wolna, ci którzy Polskę okupowali, albo ci, którzy ją w jakimś stopniu niewolili, rezygnowali z nadawania tego odznaczenia - przypomniał prezydent Andrzej Duda.

"Odznaczenie absolutnie wolnej Polski"

Jak dodał, można więc powiedzieć, że Order Orła Białego to "odznaczenie absolutnie wolnej Polski, tej prawdziwej, tej która ma wielkie ambicje, chce się rozwijać i chce współżyć dobrze z innymi krajami". - Wręczamy ten order w Polsce za najważniejsze, absolutnie wybitne zasługi dla naszego kraju - podkreślił prezydent Andrzej Duda.

W 2015 roku ówczesna prezydent Chorwacji była - obok prezydenta Andrzeja Dudy - współautorem powołania Inicjatywy Trójmorza. Zrzesza ona 12 państw obszaru między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym. Celem sojuszu jest wspólne działanie na arenie międzynarodowej w celu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego, zacieśnienia więzi handlowych i poprawy infrastruktury transportowej między Północą a Południem Europy.

Order Orła Białego to najstarsze i najwyższe odznaczenie Rzeczypospolitej Polskiej, nadawane za duże zasługi cywilne i wojskowe dla kraju. Otrzymują go najwybitniejsi Polacy oraz najwyżsi rangą przedstawiciele państw obcych. Przyznaje go prezydent RP.

Posłuchaj
00:22 11756700_1.mp3 Prezydent Andrzej Duda: Order Orła Białego, to odznaczenie absolutnie wolnej Polski (IAR) 

ng

Zobacz także

Zobacz także