more_horiz
Wiadomości

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Izba Dyscyplinarna zostanie zlikwidowana

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2022 19:55
Sejm przegłosował prezydencką ustawę o Sądzie Najwyższym. Chodzi o projekt, który ma doprowadzić do likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i zastąpienia jej Izbą Odpowiedzialności Zawodowej.
Sąd Najwyższy
Sąd Najwyższy Foto: Robert Bartosewicz / Polskie Radio

To jeden z elementów porozumienia z Komisją Europejską i warunek do odblokowania dla Polski środków w ramach Krajowego Plany Odbudowy. Projekt poparło 231 posłów, 208 było przeciw, 13 wstrzymało się od głosu. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki wycofał w czwartek wieczorem poprawki przywracające w projekcie noweli ustawy o SN przepisy dot. możliwość przeprowadzenia tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego w stosunku do już zapadłych orzeczeń.

Oznacza to, że w obecnej wersji projektu test bezstronności nie będzie odnosić się do orzeczeń, które już są prawomocne. - W imieniu klubu parlamentarnego PiS wycofuję poprawki 24 i 25 - powiedział Ryszard Terlecki.

Możliwość przejścia do innej izby lub w stan spoczynku

Nowelizacja zakłada przede wszystkim likwidację Izby Dyscyplinarnej SN. Zgodnie z nią, sędziowie, którzy teraz orzekają w Izbie Dyscyplinarnej mają mieć możliwość przejścia do innej izby lub w stan spoczynku. W SN ma zostać utworzona Izba Odpowiedzialności Zawodowej. Spośród wszystkich sędziów SN, z wyjątkiem m.in. prezesów izb SN, miałyby być wylosowane 33 osoby, spośród których prezydent wybierać ma na pięcioletnią kadencję 11 sędziów do składu Izby Odpowiedzialności Zawodowej.

Z kolei przewidziany w noweli "test bezstronności i niezawisłości sędziego" ma dać każdemu obywatelowi - jak wskazywał prezydent - prawo do rozpatrzenia jego sprawy przez bezstronny i niezawisły sąd. Wniosek o zbadanie wymogów niezawisłości i bezstronności ma mieć prawo złożyć strona lub uczestnik postępowania.

Bezpośrednio przed głosowaniami klub PiS wycofał dwie swoje poprawki zgłoszone w drugim czytaniu, które miały przywrócić w nowelizacji przepisy dotyczące możliwości przeprowadzania "testu niezawisłości i bezstronności sędziego" w stosunku do już zapadłych, prawomocnych orzeczeń.

Czytaj także:

W głosowaniu przyjętych zostało kilkanaście poprawek zgłoszonych w drugim czytaniu przez PiS i pozytywnie zaopiniowanych przez sejmową komisję sprawiedliwości. Na mocy jednej z przyjętych poprawek z nowelizacji wykreślono preambułę.

bartos

Zobacz także

Zobacz także