more_horiz
Wiadomości

Były funkcjonariusz ZOMO chciał współpracować z białoruskim wywiadem. Jest akt oskarżenia

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2022 07:38
Do sądu został skierowany akt oskarżenia przeciwko Grzegorzowi M., któremu zarzuca się zgłoszenie gotowości do działania na rzecz białoruskiego wywiadu - poinformował Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.
Jest akt oskarżenia za zgłoszenie gotowości do działania na rzecz białoruskiego wywiadu
Jest akt oskarżenia za zgłoszenie gotowości do działania na rzecz białoruskiego wywiaduFoto: abw.gov.pl

Śledztwo w tej sprawie prowadzone było przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego pod nadzorem Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie.

"Prokurator zarzucił oskarżonemu zgłoszenie gotowości do działania na rzecz obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej. Kolejne zarzuty dotyczą posiadania broni palnej i amunicji bez wymaganego zezwolenia" - podkreśliła PK. Za zarzucane w akcie oskarżenia czyny może mu grozić do 8 lat więzienia.

Przedstawiono mu zarzut szpiegostwa

"Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania na wniosek prokuratora Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie wobec oskarżonego stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania" - dodała PK.

O zatrzymaniu Grzegorza M. poinformował w połowie października 2021 roku rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. "Zatrzymany przez ABW mężczyzna to obywatel Polski. Przedstawiono mu zarzut szpiegostwa (art. 130 kk) na rzecz białoruskiego wywiadu KDB. Zatrzymany mężczyzna od 1981 r. pełnił służbę w ZOMO, a następnie w Milicji Obywatelskiej i Policji do roku 1999 r. Służbę zakończył 20 lat temu, jako oficer Straży Granicznej w stopniu porucznika w 2001 r." - informował w komunikacie Żaryn.

"Ten mężczyzna przez szereg lat był związany ze służbami mundurowymi, a od 20 lat jest emerytem" - dodał wtedy Żaryn.

Czytaj także:

dn

Zobacz także

Zobacz także