more_horiz
Wiadomości

Senat chce zdążyć przed wizytą szefowej KE. Znamy możliwą datę posiedzenia ws. ustawy o SN

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2022 10:30
Marszałek Senatu rozważa przyspieszenie obrad izby, aby mogła ona zająć się ustawą o Sądzie Najwyższym. - Jest to w tej chwili w trakcie uzgodnień - mówi Tomasz Grodzki. Jak ustalił portal PolskieRadio24.pl Senat zbierze się prawdopodobnie 1 czerwca. 
Najbliższe posiedzenie Senatu może się odbyć 1 czerwca
Najbliższe posiedzenie Senatu może się odbyć 1 czerwcaFoto: Twitter/Senat RP

Sejm uchwalił wczoraj ustawę o Sądzie Najwyższym. Przewiduje ona likwidację Izby Dyscyplinarnej i zastąpienie jej Izbą Odpowiedzialności Zawodowej. To spełnienie postulatów Komisji Europejskiej, która od realizacji tego warunku uzależnia wypłatę środków z Krajowego Planu Odbudowy. Teraz ustawą zajmie się Senat. 

Najbliższe posiedzenie izby wyższej zaplanowano na 8-10 czerwca, ale niewykluczone, że Senat zbierze się wcześniej, aby rozpatrzyć ustawę o Sądzie Najwyższym. - Rozważam, jest to w tej chwili w trakcie uzgodnień - powiedział marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Dodał, że izba prawdopodobnie wprowadzi poprawki do ustawy uchwalonej przez Sejm.

- Jesteśmy w kontakcie z Komisją Europejską i oczywiście senatorowie, komisja ustawodawcza potrzebują trochę czasu, żeby uczynić ten akt legislacyjny lepszym, bo w tej wersji nam się niekoniecznie podoba. Natomiast to jest w tej chwili w trakcie uzgodnień, więc rozważam, i to jest prawdziwe słowo. Kiedy będzie konkretna data, ogłosimy jak najszybciej - stwierdził Tomasz Grodzki.

Możliwy termin posiedzenia

Jak nieoficjalnie dowiedział się portal PolskieRadio24.pl najbardziej prawdopodobny termin to 1 czerwca. - Chcemy zdążyć przed wizytą szefowej Komisji Europejskiej - mówi portalowi PolskieRadio24.pl senator opozycji pragnący zachować anonimowość. Ursula von der Leyen złoży wizytę w Polsce 2 czerwca. 

O to, aby Senat nie zwlekał z pracami nad ustawą o Sądzie Najwyższym, apelują do marszałka senatorowie Prawa i Sprawiedliwości. - Myślę, że prace nad ustawą powinny rozpocząć się jak najszybciej, dlatego że wszyscy czekamy na pieniądze z KPO. Kto jak kto, ale opozycja mówiła, że te pieniądze są pilnie potrzebne, więc teraz nie powinna robić problemów. My się z tym zgadzamy i będziemy zabiegać o to, aby posiedzenie odbyło się na początku przyszłego tygodnia, po to, aby parlamentarne prace nad ustawą zakończyć przed wizytą Ursuli von der Leyen - mówi portalowi PolskieRadio24.pl senator Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Mróz.

Czytaj również:

Jednocześnie PiS krytycznie ocenia pomysł wprowadzenia poprawek do ustawy. - Jeżeli chcemy, żeby ustawa została uchwalona do 2 czerwca, to nie powinny być wprowadzone do niej żadne poprawki. Uzgodniliśmy treść tej ustawy w ramach Zjednoczonej Prawicy i z prezydentem - stwierdza Krzysztof Mróz. 

Jak ustalił portal PolskieRadio24.pl, decyzja w sprawie terminu posiedzenia ma zostać ogłoszona jeszcze dziś. 

Michał Fabisiak, PolskieRadio24.pl

Zobacz także

Zobacz także