"Zrównoważona płciowo KE". Ursula von der Leyen rzeczniczką parytetów

Jednym z głównych priorytetów nowej przewodniczącej Komisji Europejskiej jest osiągnięcie równości w "biznesie, polityce i społeczeństwie". W tym celu Ursula von der Leyen zapowiedziała m.in. przedstawienie nowych propozycji w zakresie prawodawstwa antydyskryminacyjnego oraz stworzenie Europejskiej Strategii Płci.

2019-10-24, 12:19

"Zrównoważona płciowo KE". Ursula von der Leyen rzeczniczką parytetów

EN_wojciechowski-1200-east.jpg

Powiązany Artykuł

Janusz Wojciechowski: będzie kilka propozycji wyrównania dopłat

Głównym założeniem Strategii ma być zaproponowanie wiążących środków służących przejrzystości płac oraz wprowadzenie kwot płci w zarządach przedsiębiorstw.

Wyrazem realizacji polityki równowagi płci ma być również pierwszy w historii "zrównoważony płciowo" skład Komisji Europejskiej. Co istotne, nowa przewodnicząca KE jako jeden ze swoich priorytetów wskazała dążenie do tego, by cała Unia Europejska bezwarunkowo przystąpiła do Konwencji stambulskiej. Jeśli Rada UE nie wyrazi zgody na ten krok, von der Leyen działać będzie na rzecz dodania przemocy uwarunkowanej płcią społeczno-kulturową do listy przestępstw unijnych w Traktacie.

Środki na kobiety w polityce 

Planowane środki na rzecz inicjatywy włączenia większej liczby w kobiet w życie polityczne i biznesowe mogą naruszać - jak przekonuje w swoim komentarzu Ordo Iuris - demokratyczną zasady równości wobec prawa. Rozwiązanie polegające na wprowadzeniu kwot w polityce czy zarządach przedsiębiorstw faworyzuje bowiem kandydatów ze względu na płeć, a nie ich kompetencje, dokonania czy zdobytą sympatię opinii publicznej.

REKLAMA

Kwoty czy parytety ograniczają również wybór obywateli i utrwalają określony stan bez względu na zmiany społeczne. Ponadto, Instytut Ordo Iuris wielokrotnie ostrzegał przed brzmieniem Konwencji stambulskiej, która z jednej strony propaguje ideologię gender, z drugiej zaś nieprawidłowo wskazuje przyczyny przemocy domowej i ignoruje przemoc, której doświadczają również mężczyźni.

Powiązany Artykuł

budżet ue 1200 shutt.jpg
Budżet unijny. Janusz Wojciechowski: kluczowe decyzje zapadną w połowie 2020 r.

Nowe teki i nowe obowiązki

W skład Komisji Europejskiej powołane zostaną także komisarz ds. równości oraz komisarz ds. demokracji i demografii. Pierwsza z nich, pochodząca z Malty Helena Dalli, jest zwolenniczką przyznawania przywilejów małżeńskich dla osób praktykujących homoseksualny styl życia.

W trakcie przesłuchania w Parlamencie Europejskim Dalli zadeklarowała również zaangażowanie w ochronę tzw. praw reprodukcyjnych i seksualnych, w ramach których postuluje się m.in. dostęp do aborcji, wprowadzenie obowiązkowej edukacji seksualnej w jej najbardziej permisywnym wydaniu czy zniesienie barier w dostępie do usług medycznych związanych z seksualnością dla osób nieletnich.

Konserwatywni komisarze

Przeciwwagę mogłaby stanowić znana z konserwatywnych poglądów nowa komisarz ds. demokracji i demografii, Dubravka Szuica. Będąc eurodeputowaną, głosowała ona przeciwko rezolucji Parlamentu Europejskiego promującej dostęp do zdrowia oraz praw reprodukcyjnych i seksualnych, a także przeciwko rezolucjom w sprawie zastosowania procedury praworządności wobec Węgier i Polski.

REKLAMA

W trakcie przesłuchania przed Parlamentem Europejskim Szuica unikała jednak zajęcia jednoznacznego stanowiska na ten temat. Jako nowa komisarz, Chorwatka ma przekonać Europejczyków do większego zaangażowania się w "europejską demokrację". Za jeden ze swoich priorytetów uznała również walkę z problemami demograficznymi takimi jak starzenie się społeczeństwa czy zjawisko "drenażu mózgów".

- Na podstawie analizy deklaracji Ursuli von der Leyen oraz nowego składu Komisji Europejskiej, bez wątpienia można stwierdzić, że w najbliższych latach prace Komisji będą w dużej mierze poświęcone tematowi równości oraz praw kobiet. Istnieje jednak uzasadniona obawa, że podjęte działania będą w jeszcze większym stopniu niż dotychczas realizować postulaty ideologii gender oraz lobby LGBT - podkreśliła Magdalena Olek z Centrum Prawa Międzynarodowego Ordo Iuris.

st/ordoiuris.pl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej