more_horiz
Wiadomości

Koncert "To, co najpiękniejsze - Dzieciom". Krzysztof Czabański: cenny wyraz wsparcia dla Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2022 21:31
W Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie odbył się koncert muzyków z Polski i Ukrainy z cyklu "To, co najpiękniejsze - Dzieciom". To zwieńczenie charytatywnej akcji Polskiego Radia i Fundacji imienia Rodziny Ulmów SOAR na rzecz Narodowego Szpitala Dziecięcego w Kijowie. - Polacy powinni mieć świadomość, że Ukraińcy walczą też za nas, o przyszłość również naszych dzieci - podkreślił Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych.
Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych
Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów NarodowychFoto: Polskie Radio

Rada Mediów Narodowych objęła patronat nad koncertem. Jej przewodniczący Krzysztof Czabański podkreślił, że ważne są wszystkie inicjatywy wsparcia dla Ukrainy.

- Niewyobrażalnie smutne jest to, że ofiarami wojny są dzieci. Kiedy staje to nam przed oczyma, tak jak na początku tego koncertu, to nasze serce krwawi. Każdy akt solidarności z Ukrainą, z ich walką - jest tak cenny. Ukraińcy walczą również dla nas. Walczą nie tylko o przyszłość swoich dzieci, ale także i naszych - powiedział szef RMN.

Posłuchaj
00:33 11765169_2.mp3 Krzysztof Czabański o koncercie Polskiego Radia "To, co najpiękniejsze - Dzieciom" (IAR)

- Dzisiejszy koncert ze względu na to, że jest dedykowany dzieciom, wykracza poza cykl "To, co najpiękniejsze". Czuję się dumny, że nasz patronat objął tego rodzaju wydarzenie - podkreślił Krzysztof Czabański.

Posłuchaj
00:18 11765169_1.mp3 Krzysztof Czabański o koncercie Polskiego Radia "To, co najpiękniejsze - Dzieciom" cz. 2 (IAR)

Narodowy Szpital Dziecięcy w Kijowie

Zbiórka na Narodowy Szpital Dziecięcy w Kijowie została zainicjowana podczas koncertu "Matki Matkom - Polskie Matki Matkom Ukraińskim", w drugą niedzielę maja, czyli w ukraińskim Dniu Matki. 26 maja, czyli w polskim Dniu Matki, na antenie Jedynki odbyła się licytacja przedmiotów podarowanych przez pierwszą damę Agatę Kornhauser-Dudę, a także znanych sportowców, artystów i duchownych. W akcję włączyli się między innymi Iga Świątek, Robert Lewandowski i Adam Sztaba. Podczas aukcji zebrano 54 tys. 300 złotych.

W Studiu Koncertowym Witolda Lutosławskiego wystąpiła między innymi Orkiestra Polskiego Radia, która wykonała "Melodię" ukraińskiego kompozytora Myrosława Skoryka. Następnie do muzyków dołączyli Kiev Piano Duo w składzie: Ołeksandra Zajcewa oraz Dmytro Tawaneć, którzy wspólnie wykonają utwór Camille'a Saint-Saënsa "Karnawał zwierząt", określony przez kompozytora jako fantazja zoologiczna. W drugiej części koncertu na scenie wystąpił zespół Krajka z Przemyśla, a u jego boku pojawiły się dzieci uchodźców z Ukrainy.

W Narodowym Szpitalu Dziecięcym w Kijowie udzielana jest kompleksowa pomoc dzieciom, które doświadczyły piekła wojny. Mali pacjenci wciąż docierają do Ochmatdytu. Obecnie są to głównie dzieci ze wschodu Ukrainy. W ciągu prawie trzech miesięcy wojny medycy uratowali życie ponad stu rannych dzieci. Ponad tysiącu udzielili podstawowej pomocy lekarskiej.

Zobacz także:

Zapis wideo koncertu "To, co najpiękniejsze - Dzieciom":

dz/jp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem