more_horiz
Wiadomości

Andrzej Duda o możliwym porozumieniu ws. KPO: celem było usprawnienie wymiaru sprawiedliwości

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2022 15:10
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że może dojść do jego spotkania z Ursulą von der Leyen. Szefowa Komisji Europejskiej ma w czwartek przyjechać do Polski, aby podpisać porozumienie w sprawie Krajowego Planu Odbudowy. - Mam nadzieję, że te rozwiązania, które zaproponowałem, zostaną przyjęte także i przez Senat bez jakichś poważnych zmian - podkreślił prezydent.
Komisja Europejska uzależniała wypłatę środków z KPO od przeprowadzenia zmian w polskim wymiarze sprawiedliwości
Komisja Europejska uzależniała wypłatę środków z KPO od przeprowadzenia zmian w polskim wymiarze sprawiedliwościFoto: PAP/Mateusz Marek

Podczas konferencji prasowej w Kairze prezydent Andrzej Duda stwierdził, że zasadniczym celem zaproponowanych przez niego zmian było usprawnienie wymiaru sprawiedliwości i usunięcie wątpliwości, które narosły wokół Izby Dyscyplinarnej.

Według prezydenta te wątpliwości powodowały wewnętrzne tarcia w środowisku sędziowskim i prawniczym. - Mam nadzieję, że te rozwiązania, które zaproponowałem, zostaną przyjęte także i przez Senat bez jakichś poważnych zmian, że one ostatecznie w ramach ustawy przyjdą do mnie i będę mógł to spokojnie podpisać - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Projekt zmian w Sądzie Najwyższym

Komisja Europejska uzależniała wypłatę środków z KPO od przeprowadzenia zmian w polskim wymiarze sprawiedliwości. W ubiegły czwartek Sejm przyjął prezydencki projekt zmian w Sądzie Najwyższym, przewidujący między innymi likwidację Izby Dyscyplinarnej i powołanie w jej miejsce Izby Odpowiedzialności Zawodowej. Zmiany te mają pozwolić na zakończenie sporu z Komisją Europejską. W środę ustawą ma się zająć Senat.

W ramach Krajowego Planu Odbudowy Polska ma mieć do dyspozycji około 76 miliardów euro. Środki te mają być przeznaczone na odbudowę gospodarki po pandemii.

Posłuchaj
00:31 11768077_1.mp3 Prezydent Andrzej Duda o Krajowym Planie Odbudowy - (IAR)

Czytaj także:

Zobacz także: Radosław Fogiel w "Sygnałach dnia"

es

Zobacz także

Zobacz także