Drony Bayraktar dla polskiej armii. Wiemy, gdzie zostaną rozmieszczone

2022-06-01, 09:55

Drony Bayraktar dla polskiej armii. Wiemy, gdzie zostaną rozmieszczone
Turecki dron bojowy Bayraktar TB2.Foto: PAP/Leszek Szymański

24 drony Bayraktar zakupione w Turcji przez polski rząd będą rozmieszczane w bazie lotniczej w Mirosławcu - powiedział w Polskim Radiu Szczecin komandor Artur Bilski, ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa, organizator Security Forum Szczecin.

Tureckie drony bojowe Bayraktar zostały zakupione w związku z przyspieszonym procesem modernizacji i rozbudowy polskiej armii, spowodowanym wojną na Ukrainie. Bayraktary zostały włączone do działań wojennych na Ukrainie zaraz po rosyjskiej inwazji 24 lutego. Drony są uważane za szczególnie skuteczną broń przeciwko siłom rosyjskim.

- To akurat był wyjątkowo celny i trafny zakup, mimo że nie wszyscy przyjmowali to ze zrozumieniem. Teraz widać, że te bezzałogowce mocno się na Ukrainie przydają. Podobnie jest z produktami WB Electronics - FlyEye, które będą teraz na wyposażeniu Wojsk Obrony Terytorialnej. Znakomicie się sprawdziły. To polska firma i mieliśmy ją na konferencji w marcu w Szczecinie - powiedział komandor Artur Bilski.

W ramach rozbudowy polskiej armii, rząd zakupi także m.in. wyrzutnie HIMARS, baterie Patriot, pociski CAMM, czołgi Abrams, myśliwce F-35, satelity obserwacyjne, a także m.in. polskie Kraby i Borsuki.

Szef MON Mariusz Błaszczak negocjuje także z Koreą Południową zakup czołgów. W poniedziałek rozmawiał ze swoim koreańskim odpowiednikiem Lee Jong-supem oraz z przedstawicielami koreańskiego przemysłu zbrojeniowego.

Minister, cytowany przez MON, powiedział: "Chcemy wykorzystać potencjał, jaki ma Korea Południowa, aby zastąpić sprzęt postsowiecki, który wciąż jest na wyposażeniu Wojska Polskiego, sprzętem kompatybilnym ze sprzętem amerykańskim, a taki sprzęt produkuje Korea Południowa".

Podkreślił też, że Polska rozwija wojsko i wyposaża je w najnowocześniejszy sprzęt. - Kupujemy czołgi ABRAMS, ale równolegle prowadzimy negocjacje w sprawie kupienia czołgów koreańskich. Chcemy, żeby czołgi koreańskie były produkowane w Polsce. Chcemy, żeby doszło do transferu technologii - zaznaczył szef MON, cytowany na Twitterze przez resort obrony. Dodał, że należy realizować wzmocnienie Wojska Polskiego najszybciej jak jest to możliwe.

paw/

 

Polecane

Wróć do strony głównej