more_horiz
Wiadomości

Orlen i Lotos podpisały plan połączenia. Obajtek: skutecznie odpowiemy na pojawiające się wyzwania

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2022 20:15
PKN Orlen i Grupa Lotos uzgodniły i podpisały plan połączenia, które nastąpi poprzez przeniesienie majątku Lotosu do Orlenu. W zamian za akcje Grupy Lotos akcjonariusze gdańskiej spółki otrzymają akcje powiększonego PKN Orlen. Jak informuje PKN Orlen, "połączony koncern będzie dążył do osiągnięcia doskonałości operacyjnej w dotychczasowych obszarach działalności takich, jak wydobycie i produkcja rafineryjna".
PKN Orlen i Grupa Lotos poinformowały, że zarządy spółek uzgodniły i podpisały plan połączenia obu firm
PKN Orlen i Grupa Lotos poinformowały, że zarządy spółek uzgodniły i podpisały plan połączenia obu firmFoto: PAP/Paweł Supernak

Warunkiem niezbędnym do finalizacji transakcji będzie zgoda dotycząca parytetu wymiany oraz pozostałych warunków połączenia wyrażona przez akcjonariuszy obydwu spółek podczas Walnych Zgromadzeń.

W wyniku fuzji udział Skarbu Państwa w połączonym koncernie wzrośnie do około 35 procent. Zakładając następnie połączenie z PGNiG, udział ten zwiększy się do ok. 50 procent, co oznacza, że kontrola nad nowo powstałym koncernem multienergetycznym zostanie dodatkowo wzmocniona.

Jak informuje PKN Orlen, "połączony koncern będzie dążył do osiągnięcia doskonałości operacyjnej w dotychczasowych obszarach działalności takich, jak wydobycie i produkcja rafineryjna. Integracja aktywów znajdujących się obecnie w różnych podmiotach będzie skutkowała poprawą efektywności, a strategiczne partnerstwa w tym zakresie przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego Polski i Europy Centralnej, które jest szczególnie istotne w obecnej sytuacji geopolitycznej."

Mocne strony podmiotów

- Podobnie jak w przypadku wcześniejszych przejęć realizowanych przez Grupę Orlen, także teraz w pełni wykorzystamy mocne strony połączonych podmiotów, zwiększając wartość aktywów - powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Zaznaczył, że bezpieczeństwo energetyczne Polski i jej rozwój gospodarczy są ze sobą ściśle związane. - Dlatego budujemy silny koncern multienergetyczny, łącząc potencjał PKN Orlen i Grupy Lotos, a w przyszłości także PGNiG - podkreślił.

Daniel Obajtek wskazał, że uzgodniony i podpisany plan połączenia Orlenu z Lotosem określa warunki transakcji i parytet wymiany akcji.

- Tylko jako jedna grupa o zdywersyfikowanych przychodach, odporna na niezwykle dynamiczne zmiany w otoczeniu makroekonomicznym, będziemy w stanie skutecznie odpowiadać na pojawiające się wyzwania i przeprowadzimy Polskę przez trudną i wymagającą, lecz konieczną transformację energetyczną - stwierdził.

Globalny lider

Dodał, że wsparciem w realizacji tego celu będzie współpraca z silnym partnerem, globalnym liderem branży petrochemicznej i największym producentem ropy naftowej na świecie.

- W efekcie zapewnimy dalszy, dynamiczny rozwój naszego biznesu, na czym trwale skorzystają akcjonariusze, klienci indywidualni oraz lokalne społeczności. Proces fuzji PKN Orlen i Grupy Lotos od początku prowadzimy w dialogu ze stroną społeczną, uwzględniając jej ważną rolę w budowaniu silnego, zintegrowanego koncernu - poinformował szef PKN Orlen.

PKN Orlen i Grupa Lotos poinformowały w komunikatach, że zarządy spółek uzgodniły i podpisały plan połączenia obu firm. Połączenie nastąpi poprzez przeniesienie majątku Grupy Lotos do PKN Orlen.

Jak wyjaśniono, firmy ustaliły, że w zamian za 1 akcję Lotosu akcjonariusze tej spółki otrzymają 1,075 akcji PKN Orlen.

Czytaj także:

Zobacz także: Piotr Zgorzelski w "Sygnałach dnia"

es

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także