more_horiz
Wiadomości

"Widzieć w drugim człowieku twarz Chrystusa". Prymas o postawie Polaków wobec Ukraińców

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2022 11:29
- W każdym w drugim człowieku powinniśmy widzieć twarz Chrystusa, zwłaszcza w człowieku cierpiącym, który uchodzi przed cierpieniem, śmiercią - mówił o postawie Polaków wobec uchodźców, prymas Polski abp Wojciech Polak. Dodał, że taka postawa to wyraz naszego człowieczeństwa.
W każdym w drugim człowieku powinniśmy widzieć twarz Chrystusa. Prymas o postawie Polaków wobec Ukraińców
"W każdym w drugim człowieku powinniśmy widzieć twarz Chrystusa". Prymas o postawie Polaków wobec UkraińcówFoto: PAP/Paweł Jaskółka

Prymas bierze udział w mszy świętej i procesji ulicami Inowrocławia z okazji Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Przed rozpoczęciem mszy świętej abp Polak powiedział dziennikarzom PAP i Polskiego Radia PiK, że Boże Ciało w tym roku dla Polaków ma szczególny wymiar.

"Widzieć w drugim człowieku twarz Chrystusa" 

- Na pewno jest to przede wszystkim wyraz naszego człowieczeństwa, tego, kim jesteśmy jako ludzie, którzy nie są obojętni na cierpienie innych. To wypływa oczywiście na nas - ludzi wierzących - z tej prawdy, że Chrystus stał się człowiekiem i w każdym w drugim człowieku powinniśmy widzieć twarz Chrystusa - zwłaszcza w człowieku cierpiącym, który uchodzi przed cierpieniem, śmiercią - mówił o postawie Polaków wobec uchodźców z Ukrainy, gdzie obecnie trwa wypowiedziana przez Rosję wojna.

Postawa Polaków wobec Ukraińców

Wskazał, że słowa Chrystusa "byłem przybyszem i przyjęliście mnie" są cały czas kierowane do wiernych.

- Myślę, że na tę postawę trzeba też patrzeć szerzej, jako na wyraz naszej ogólnoludzkiej solidarności. Tego, że dla człowieka, który znajduje się w cierpieniu, w zagrożeniu śmierci, otwieramy nasze dłonie, nasze serca, przychodzimy mu z pomocą - powiedział prymas Polski.

Wskazał, że w dniu Bożego Ciała wierni powinni być "przy Chrystusie obecnym w Eucharystii".

- Nasze myśli, nasze serca powinny wyrazić wiarę w to, że jest on rzeczywiście i prawdziwie obecny - właśnie dziś w tym miejscu i w tym czasie, gdy sprawujemy Eucharystię, gdy wychodzimy z nim na ulice - mówił abp Polak.

Czytaj także:

ASP


Zobacz także

Zobacz także