more_horiz
Wiadomości

Wystawa "Dla Ciebie, Polsko – Śląsk". Gliński: przybliża drogę powrotu Śląska do macierzy

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2022 17:56
Ten dzień w symboliczny sposób zamyka ciąg rocznic, które od 2017 roku celebrowaliśmy w ramach rządowego programu Niepodległa - stwierdził minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński w liście do gości wernisażu wystawy "Dla Ciebie, Polsko – Śląsk" na dziedzińcu Pałacu pod Blachą.
Wystawa Dla Ciebie, Polsko  Śląsk
Wystawa "Dla Ciebie, Polsko – Śląsk"Foto: PAP/Rafał Guz

Wicepremier Gliński przypomniał, że odbywające się 20 czerwca uroczystości upamiętnienia powrotu części Górnego Śląska do Polski są zwieńczeniem obchodów stulecia odzyskania niepodległości.

Wskazał, że w czerwcu 1920 r. zakończył się proces kształtowania obszaru II Rzeczypospolitej, czego symbolem jest obchodzony po raz pierwszy Narodowy Dzień Powstań Śląskich.

"Otwierana dziś wystawa ma przybliżyć mieszkańcom całej Polski drogę powrotu Śląska do macierzy. Mam nadzieję, że wystawa będzie nie tylko okazją do refleksji o przeszłości, ale również spojrzenia na siebie dziś, spojrzenia na to czym, szczególnie w obecnej sytuacji geopolitycznej, jest Ojczyzna i co znaczy dla nas gotowość do obrony jej niepodległości" – napisał wicepremier Gliński w liście odczytanym przez wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego Jarosława Sellina.

Burzliwe losy Śląska

Celem wystawy przygotowanej przez historyków z Muzeum Śląskiego w Katowicach jest przedstawienie odbiorcom spoza Górnego Śląska historii tego regionu przez pryzmat związków z innymi polskimi ziemiami. Narracja historyczna przeplata się z informacjami na temat kultury górnośląskiej. Ekspozycja w swym założeniu ma przybliżać i wyjaśniać burzliwe losy Śląska, dając asumpt do refleksji nad przeszłością i teraźniejszością mieszkańców Śląska.

- To opowieść o tym jak zmieniał się Górny Śląsk i jak mieszkańcy tej ziemi walczyli o przyłączenie tego obszaru dla Polski. To oznaczało konfrontację z Niemcami, która po części udała się ludowi śląskiemu – powiedział mediom wiceminister Jarosław Sellin.

Kamienie milowe

Wystawa na 12 ekspozytorach prezentuje najważniejsze wydarzenia, tzw. "kamienie milowe" w dziejach Śląska, poczynając od czasów średniowiecza po XX wiek – powrót Śląska w granice odbudowanego państwa polskiego i jego funkcjonowanie w II Rzeczypospolitej Polskiej.

Dyrektor Muzeum Śląskiego Maria Czarnecka powiedziała, że wystawa ma pokazać, "czym Polska była dla Śląska, a Śląsk dla Polski" w międzywojniu. Przypomniała, że był to region kluczowy dla rozwoju gospodarczego II RP, między innymi dla powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego.

Dyrektor zaprosiła też do zwiedzania wystawy także w innych miastach. Wystawę można oglądać na Dziedzińcu Wielkim Pałacu pod Blachą do 16 lipca 2022 r. Następnie wystawa będzie prezentowana w Gdyni i w Opolu.

Powitanie Wojska Polskiego

20 czerwca 1922 r., do Katowic wkroczyły oddziały Wojska Polskiego. W ten sposób rozpoczął się proces przejmowania terytoriów przyznanych Polsce w wyniku trzech Powstań Śląskich. Uroczystość powitania Wojska Polskiego odbyła się o poranku 20 czerwca.

Polskie oddziały zostały powitane na moście w Szopienicach przez tłum ludzi, wśród nich był wojewoda śląski Józef Rymer oraz działacz narodowy i dyktator III Powstania Śląskiego, Wojciech Korfanty.

Polskie oddziały pod wodzą gen. Stanisława Szeptyckiego stanęły przed bramą triumfalną na nieistniejącej już granicy polsko-niemieckiej, a następnie w kilkukilometrowej defiladzie przeszły do rynku w Katowicach. Po drodze ustawiono blisko 30 odświętnie udekorowanych bram powitalnych.

Na katowickim rynku odprawiono uroczystą mszę.

Czytaj także:

fc

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem