Aktywizacja zawodowa niepełnosprawnych. Paweł Wdówik o szczegółach rządowej strategii
Wiceminister rodziny i polityki społecznej oraz pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik powiedział, że rząd dąży do zwiększenia aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych do 45 proc. w 2030 roku. Obecnie wskaźnik ten to 32 proc., co - jak podkreślał wiceminister - jest słabym wynikiem na tle innych europejskich krajów.
2022-06-21, 17:36
Jak wyjaśnił, pewnie świadczenia, czyli pieniądze, które człowiek otrzymuje z powodu swojej niepełnosprawności, są tak uregulowane, że rozpoczęcie zarabiania pieniędzy przez aktywność zawodową, może się związać z częściową lub całkowitą utratą tych świadczeń.
Niepełnosprawni na rynku pracy
Wiceminister podkreślał, że zatrudnienie jest tym elementem, który pozwala człowiekowi uniezależnić się od systemu pomocy społecznej, rodziny i organizacji pozarządowych. Jak mówił, od 1991 roku nie wykonaliśmy zasadniczego zwrotu w odniesieniu do rynku pracy i sposobu motywowania osób z niepełnosprawnością do aktywności zawodowej.
REKLAMA
- Jeśli patrzymy na ostatnie dwa lata, kiedy ten wskaźnik wzrósł z 28 do 32 procent, to można mieć minimalną nadzieję - mówił wiceminister.
W konferencji uczestniczyli przedstawiciele: Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Towarzystwa Przyjaciół Niepełnosprawnych.
- Dodatki dla niepełnosprawnych w Polsce. Sprawdź szczegóły
- Rząd pomoże w likwidacji barier dla niepełnosprawnych. Rusza nabór wniosków
Konferencja "Niepełnosprawni w środowisku pracy - wyzwanie czy szansa" odbyła się pod honorowym patronatem pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy.
REKLAMA
kp
REKLAMA