more_horiz
Wiadomości

Gala szkoleń IPN i MEiN "Giganci nauki". Uczestnicy otrzymali certyfikaty

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2022 16:31
Prawie 300 nauczycieli wzięło udział w szkoleniach "Giganci nauki. Zapomniani polscy naukowcy i wynalazcy" orgaznizowanych przez Instytutu Pamięci Narodowej oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki. Dziś kilkudziesięciu uczestników szkoleń z rąk prezesa IPN Karola Nawrockiego oraz ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka odebrało certyfikaty.
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek , prezes IPN Karol Nawrocki i uczestniczka szkolenia Marta Glajzner
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek , prezes IPN Karol Nawrocki i uczestniczka szkolenia Marta Glajzner Foto: PAP / Albert Zawada

W tym roku tematem przewodnim szkolenia były sylwetki polskich naukowców i ich wkład w rozwój nauki oraz kultury.

Prezes IPN Karol Nawrocki powiedział, że szkolenie pokazuje inwencyjność w Polakach. - To osoby, które pokazały, jak wiele polska siła umysłu może dać całemu światu. To wynalazcy walkie-takie, dalekobieżnych urządzeń, które w czasie wojny pozwalały komunikować się żołnierzom, to wynalazcy kamizelki kuloodpornej czy wielu innych patentów. Wśród nich polski prezydent Ignacy Mościcki, Jan Czochralski, Jan Szczepanik, Tadeusz Sendzimir - powiedział prezes IPN.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek powiedział, że dzięki szkoleniom nauczyciele mogą poszerzać wiedzę.

Cel: wzbogacenie wiedzy i rozwój 

- Cel szkolenia jest zawsze taki sam - żeby wzbogacali swoją wiedzę i rozwijali się również, jeśli chodzi o znajomość historii, znajomość osiągnięć polskich naukowców, często zapomnianych - powiedział minister.

- Świadomość tego, jaki wkład Polska i Polacy na przestrzeni choćby ostatniego wieku mieli w rozwój Europy, w rozwój świata, w rozwój nauki, tego nam brakuje i dobrze, że nauczyciele tę wiedzę zdobywają w Instytucie Pamięci Narodowej. Będą mogli tę wiedzę przekazywać młodym pokoleniom - dodał Przemysław Czarnek.

Minister edukacji powiedział, że razem z rektorem Uniwersytetu Warszawskiego Alojzym Nowakiem pracuje nad projektem utworzenia w Rzymie przy Schodach Hiszpańskich Centrum Polskiej Kultury i Polskiej Nauki. Instytucja miałaby promować wkład Polaków w kulturę i naukę.

Szkolenia organizowane przez IPN w porozumieniu z MEiN odbywają się od 2016 roku. Tematem przewodnim kolejnego cyklu szkoleń w 2023 roku będzie dotyczyć Szlaku nadziei i wkładu Polaków w wolną od niemieckiego nazizmu Europę.​

Posłuchaj
00:24 Giganci nauki 22.mp3 Gala szkoleń IPN i MEiN "Giganci nauki. Zapomniani polscy naukowcy i wynalazcy" (IAR) 

Czytaj także:

bartos

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem