more_horiz
Wiadomości

Niezależność energetyczna Polski. Obajtek: fuzje spowodują wzmocnienie Skarbu Państwa

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2022 16:00
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek powiedział, że fuzja spółki z Lotosem i utworzenie jednego koncernu, zapewni Polsce bezpieczeństwo w czasie transformacji energetycznej i wymuszonych nią zmian gospodarczych. Dodał, że proces przejęcia Grupy Lotos przez PKN Orlen powinien się zakończyć na przełomie lipca i sierpnia tego roku, a przejęcie PGNiG - na przełomie września i października. Wskazał, że fuzje te "wzmocnią akcjonariat skarbu państwa w Orlenie", który obecnie wynosi około 27 procent.
Daniel Obajtek: w naszej racji stanu jest, byśmy mieli firmę, która prowadzi transformację energetyczną
Daniel Obajtek: w naszej racji stanu jest, byśmy mieli firmę, która prowadzi transformację energetycznąFoto: PAP/Łukasz Gągulski

Prezes Daniel Obajtek podczas senackiej konferencji "Droga do uniezależnienia energetycznego Polski i regionu" mówił też o warunkach, na jakich w lipcu 2020 roku Komisja Europejska zgodziła się na połączenie Orlenu z Lotosem. KE zgodziła się na to pod warunkiem sprzedaży 30 procent udziałów rafinerii Lotos, wraz z prawem do połowy jej produkcji w zakresie ropy naftowej i benzyny, 80 procent stacji tej sieci oraz dziewięciu składów paliw. Daniel Obajtek powiedział, że szukano "odpowiednich partnerów" do tego. - Jednym z takich partnerów jest Saudi Aramco, jest to największy producent ropy na świecie - zaznaczył.

Daniel Obajtek przypomniał, że drugim partnerem fuzji Orlenu z Lotosem jest węgierski koncern MOL, który ma przejąć 417 stacji Lotosu. Jak wskazał, MOL-u jest 20 procent polskiego akcjonariatu. - Robiliśmy też analizy innego akcjonariatu i nie widzimy tam akcjonariatu rosyjskiego - zaznaczał. Dodał, że MOL był naturalnym partnerem z racji współpracy w regionie.

Ciągły rozwój PKN Orlen

Prezes PKN Orlen podczas konferencji wyjaśniał, jakie znaczenie dla koncernu oraz samego Skarbu Państwa ma stworzenie multienergetycznego koncernu oraz inwestycje w Orlen. - Stwierdziliśmy, że chcąc utrzymać procesy inwestycyjne, musimy podpierać się nie tylko wielkimi firmami. Musimy także przejmować  mniejsze firmy, które mają wpływ na procesy makro i mikroekonomiczne - podkreślił Daniel Obajtek. - My nie tylko ropę kupujemy dla Polski, ale kupujemy także dla tego regionu - jak rafineria w Możejkach - dla Litwy, Łotwy i Estonii - dodał. 

Prezes Orlenu podkreślił, że widząc proces rozwoju przemysłu rafineryjnego, polski koncern stawia na ciągły rozwój i inwestycje tak, by utrzymać najwyższy poziom technologii. - Stwierdziliśmy że przyjdzie czas i już ten czas nastąpił, że produkcja paliw, będzie poprzez rafinerie malała. Będzie rosła poprzez struktury przemysłu petrochemicznego - zaznaczył Daniel Obajtek. 

Posłuchaj
00:27 11812179_2.mp3 Daniel Obajtek: PKN Orlen szukał odpowiednich partnerów. Jednym z nich jest Saudi Aramco - największy producent ropy na świecie (IAR) 

Przejęcie PGNiG i fuzja z Lotosem. Prezes Orlenu podał terminy

Prezes PKN Orlen wskazał także terminy przejęcia PGNiG oraz fuzji z Lotosem. - Sądzę, że Lotos przejmiemy na przełomie lipca i sierpnia, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo przejmiemy w tym roku, myślę, że na przełomie września i października - wyjaśnił.

Dodał także, że po zakończeniu tych przejęć PKN Orlen będzie pracować nad synergiami, choćby tymi dotyczącymi wydobycia. - Te synergie możemy bardzo szybko wypracować - podkreślił.

Posłuchaj
00:27 11811823_1.mp3 Prezes PKN Orlen: fuzja z Lotosem zapewni bezpieczeństwo energetyczne państwu (IAR)

Czytaj także:

Zobacz także: Daniel Obajtek w Programie 1 Polskiego Radia

as/ng

Zobacz także

Zobacz także