Poszukiwanie ofiar totalitaryzmów. IPN rozpoczął prace w dawnym więzieniu przy Rakowieckiej

2022-06-28, 14:09

Poszukiwanie ofiar totalitaryzmów. IPN rozpoczął prace w dawnym więzieniu przy Rakowieckiej
Na terenie byłego więzienia przy Rakowieckiej ruszył kolejny etap prac poszukiwawczych ofiar totalitaryzmów. Foto: Twitter.com/@ipngovpl

Na terenie byłego więzienia przy ul. Rakowieckiej ruszył kolejny etap prac poszukiwawczych ofiar totalitaryzmów. Zespół pod kierownictwem dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN prof. Krzysztofa Szwagrzyka będzie prowadził prace w tym miejscu już po raz ósmy.

Profesor Krzysztof Szwagrzyk mówił podczas konferencji prasowej, że tym razem przebadany zostanie obszar tak zwanego "spacerniaka". - To jest obszar, który może kryć szczątki więźniów. Według niektórych relacji, na tym obszarze wykonywane egzekucje, ale też grzebano ofiary systemu komunistycznego - wskazał.

Prezes IPN Karol Nawrocki mówił, że kolejny etap prac poszukiwawczych na Rakowieckiej, to dowód na to, że Instytut realizuje jeden ze swoich najważniejszych zadań. - Poszukanie i identyfikacja ofiar zbrodni dwóch reżimów: komunistycznego i niemieckiego nazizmu są jednym z fundamentów działań Instytutu Pamięci Narodowej. Pewnym niezmienianym fundamentem IPN jest poszukiwanie miejsc pochówku i spoczynku ofiar reżimów totalitarnych - zapewniał.

Poszukiwanie ofiar totalitaryzmów

Do tej pory zespołowi profesora Krzysztofa Szwagrzyka udało się odnaleźć na terenie więzienia przy Rakowieckiej szczątki ponad 30 osób. Jak na razie, żadnych ze szczątków nie udało się zidentyfikować. W tym miejscu więziono i zamordowywano między innymi: generała Augusta Emila Fieldorfa "Nila" czy rotmistrza Witolda Pileckiego.

Prace poszukiwacze na terenie obecnego Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL potrwają do końca lipca.

Czytaj także:

Posłuchaj

Prof. Krzysztof Szwagrzyk: tym razem przebadany zostanie obszar tak zwanego "spacerniaka" (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

ng

Polecane

Wróć do strony głównej