more_horiz
Wiadomości

Upalna środa. Wskazania termometrów znów zszokują. Zobacz, gdzie będzie najcieplej

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2022 06:01
- W środę w ciągu dnia najcieplej będzie na południowym wschodzie, gdzie termometry mogą wskazać nawet 35 stopni Celsjusza - przekazała synoptyk Małgorzata Tomczuk. IMGW wydał ostrzeżenia przed upałami i burzami.
Upalny dzień nad Jeziorem Tarnobrzeskim
Upalny dzień nad Jeziorem TarnobrzeskimFoto: PAP/Darek Delmanowicz

IMGW informuje, że nad Europą Północną i częściowo Środkową będą dominowały wyże, pozostałe części kontynentu obejmą niże. Polska będzie w zasięgu słabego wyżu z centrum w rejonie Cieśnin Duńskich, na krańcach południowych zaznaczy się płytka zatoka niżowa. Od Suwalszczyzny po Wielkopolskę będzie przebiegał falujący front atmosferyczny. Nad północno-zachodnią Polskę napłynie chłodniejsze powietrze polarne morskie, reszta kraju pozostanie w gorącej masie powietrza pochodzenia zwrotnikowego.

Pojawią się chmury

Prognoza synoptyczna Małgorzaty Tomczuk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej zakłada, że w środę rano na południowym zachodzie będzie pochmurnie, tam też niewykluczone opady deszczu.

- Na pozostałym obszarze kraju powinno być pogodnie - dodała.

Małgorzata Tomczuk wskazała, że w ciągu dnia będzie zachmurzenie umiarkowane i duże. W południowej połowie kraju deszcz i burze. - W burzach opady deszczu do 20 mm, porywy wiatru do 70 km/h - prognozuje synoptyk IMGW.

Niebezpieczny upał

Zaznaczyła, że prognozowana temperatura maksymalna wyniesie 21-24 st. C. na Wybrzeżu, 28 st. C. na zachodzie, z kolei w centrum do 31 st. C. Najcieplej będzie na południowym wschodzie, gdzie termometry mogą wskazać nawet 35 st. C.

Na południowym wschodzie kraju ogłoszono trzeci - najwyższy - stopień zagrożenia w związku z wysokimi temperaturami. Obowiązuje on w województwie podkarpackim, a także w południowych powiatach lubelskiego, wschodnich małopolskiego i świętokrzyskiego. 

Niższy - drugi - stopień zagrożenia upałami wydano dla pozostałej części województw lubelskiego, małopolskiego i świętokrzyskiego, a także dla Podlasia, Mazowsza, Warmii i Mazur, Śląska, Opolszczyzny i wschodnich części województw łódzkiego i dolnośląskiego. Temperatura maksymalna wyniesie tam od 30 do 33 st. C., a minimalna - od 18 do 21 st. C.

Ostrzeżenia przed upałami obowiązują do 20:00 w piątek.

Alert burzowy

IMGW wydało także ostrzeżenie przed burzami. Drugi stopień zagrożenia obowiązuje w pasie od Warmii i Mazur po Małopolskę. Synoptycy prognozują burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu - od 30 do 40 milimetrów (lokalnie nawet do 50 milimetrów) oraz porywy wiatru do 70 kilometrów na godzinę. Miejscami może wystąpić grad. Ostrzeżenie obowiązuje do godz. 21.00.

Z kolei od 1.00 w nocy do 9.00 rano obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia burzami na Dolnym Śląsku. Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu w wysokości do 25 milimetrów oraz porywy wiatru do 70 kilometrów na godzinę. Miejscami może padać grad.

Gdzie jest burza? Mapa live

Czytaj także:

fc

Zobacz także

Zobacz także