more_horiz
Wiadomości

Zmiana terminu wyborów samorządowych. Radosław Fogiel pokazał plusy tego rozwiązania

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2022 20:57
Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel podkreślił, że spór o przesunięcie wyborów samorządowych ma charakter czysto polityczny. Przedstawiciel partii rządzącej pokazał plusy tej inicjatywy.
Rzecznik PiS o przesunięciu terminu wyborów samorządowych
Rzecznik PiS o przesunięciu terminu wyborów samorządowychFoto: Red_Baron/ Shutterstock

Radosław Fogiel wyjaśnił, że wielu samorządowców - niezależnie od barw politycznych - zdaje sobie sprawę z problemów, które wiążą się ze zbiegiem terminu wyborów samorządowych i parlamentarnych.

Kwestie finansowe ws. kampanii

W tym kontekście wymienił problem rozliczenia obu kampanii, które będą prowadzone przez te same komitety wyborcze w tym samym czasie. Wskazał, że tylko jedna z tych kampanii jest refundowana. Wytłumaczył, że osoby pełniące funkcje w samorządzie często startują w wyborach parlamentarnych. W jego ocenie organizacja jednych i drugich wyborów w zbliżonym terminie byłoby problematyczne dla tych osób. 

Zaznaczył, że mogłoby to też negatywnie wpłynąć na frekwencję wyborów, które odbyłyby się w późniejszym terminie. Zdaniem Radosława Fogla mogłyby też wystąpić problemy ze znalezieniem osób do pracy w komisjach wyborczych.

Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości został również zapytany o projekt ustawy przesuwającej termin wyborów samorządowych z jesieni 2023 na kolejny rok. Radosław Fogiel powiedział, że projekt jest obecnie na etapie rozmów i uzgodnień. Dodał, że PiS nie przewiduje natomiast zmian w ordynacji wyborczej w wyborach parlamentarnych.

Zmiany w partii rządzącej 

Ponadto, we wtorek zebrał się Komitet Polityczny PiS, który omawiał kwestię powołania 94. pełnomocników okręgowych ugrupowania, w spotkaniu uczestniczył m.in. prezes ugrupowania Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki.

Po posiedzeniu podczas briefingu prasowego Radosław Fogiel przekazał, że "Komitet zdecydował o zaakceptowaniu nowej struktury okręgowej partii". - Podjęto decyzję o powołaniu również funkcji zastępcy sekretarza generalnego partii - poinformował. Jak dodał, "w ramach uznania dotychczasowej pracy i opieki nad strukturami oraz aby sprawniej zarządzać tą nową strukturą na tę funkcję został wybrany pan Piotr Milowański. 

Posłuchaj
00:28 11814913_1.mp3 Rzecznik PiS o przesunięciu terminu wyborów samorządowych (IAR) 

Czytaj więcej:

Zobacz także: rzecznik PiS Radosław Fogiel w "Sygnałach dnia"

nt

Zobacz także

Zobacz także