more_horiz
Wiadomości

Zapora na granicy z Białorusią prawie gotowa. Ostatni dzień prac budowlanych

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2022 08:00
- W czwartek kończy się budowa bariery fizycznej na granicy polsko-białoruskiej - przypomina rzecznik Straży Granicznej por. Anna Michalska. To także ostatni dzień obowiązywania zakazu przebywania w 183 miejscowościach w woj. podlaskim i w woj. lubelskim.
Kończy się budowa bariery fizycznej na granicy z Białorusią
Kończy się budowa bariery fizycznej na granicy z BiałorusiąFoto: Twitter/@Straz_Graniczna

Budowa bariery fizycznej, która stanie na 187 km podlaskiego odcinka granicy polsko-białoruskiej, rozpoczęła się 25 stycznia. - W czwartek kończy się budowa bariery - podkreśliła porucznik Anna Michalska.

Z informacji przekazanych przez rzecznik wynikało, że na około 170 km ustawiono przęsła. - Cały czas na bieżąco odbieramy kolejne odcinki bariery fizycznej. Po kilka odcinków dziennie. Odbiory, tak samo, jak i instalacja przęseł, trwają do późnych godzin wieczornych - mówiła

Bariera elektroniczna

Na tych odcinkach zapory, które SG odebrała, ruszyła także budowa bariery elektronicznej, która zabezpieczy granicę na 202 kilometrach. - Pierwsze słupy pod instalacje kamer już stoją - przekazała rzeczniczka SG.

- Bariera elektroniczna będzie uruchamiana na kolejnych odcinkach po kolei, aby finalnie po 60 dniach od zakończenia bariery fizycznej oddać całą barierę elektroniczną. Przez kolejne 30 dni będzie czas na tzw. kalibrację, czyli zgranie wszystkich systemów - dodała.

200 metrów od granicy

Dlatego od 1 lipca pewne restrykcje będą obowiązywać już tylko na Podlasiu, gdzie będzie ona instalowana. Wojewoda podlaski wprowadzi zakaz przebywania na 200 metrów od linii granicy. W Lubelskiem, gdzie granica przebiega po Bugu, ograniczeń nie będzie.

Rozporządzenie MSWiA w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim weszło w życie 2 marca jako przedłużenie poprzedniego, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r. Wcześniej - od 2 września do 30 listopada 2021 r. - na tym terenie był wprowadzony stan wyjątkowy.

Posłuchaj
00:15 183.mp3 Porucznik Anna Michalska o zakazie wejścia w pas 200-metrowy przy granicy (IAR)

 

40 tys. przęseł

Powstająca bariera fizyczna to pięciometrowe stalowe ogrodzenie zwieńczone concertiną. Do jej powstania zużyto ponad 50 tysięcy ton stali, m.in. ponad 40 tys. stalowych przęseł. Bariera elektroniczna zasięgiem działania obejmie wszystkie odcinki zapory fizycznej, a także część wód granicznych. Zastosowane zostaną nowoczesne, elektroniczne metody zarządzania granicą (czujniki ruchu, kamery).

Barierę fizyczną budują Budimex oraz konsorcjum Unibepu i spółki zależnej Budrex. Jej stalowe elementy wykonało konsorcjum trzech firm: Polimex-Mostostal, Mostostal Siedlce i Węglokoks. Wartość umów z tymi firmami to razem 1 mld 233 mln zł. Wraz z umową na barierę elektroniczną, którą SG podpisała z Elektrotimem, daje to koszt 1 mld 565 mln złotych.

Przerzut imigrantów

Powodem budowy zapory na granicy z Białorusią jest presja wywołana działaniami reżimu Alaksandra Łukaszenki. Wspierana przez białoruskie służby specjalne akcji przerzutu obywateli wielu państw przez granicę z UE rozpoczęła się latem 2021 roku. Z dnia na dzień rosła liczba prób przedostania się nielegalnie z Białorusi do Polski.

Najwięcej prób było w październiku - łącznie 17 tys. 447. W całym 2021 r. polscy strażnicy graniczni odnotowali prawie 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, a po jej przekroczeniu zatrzymali 2 tys. 744 osoby, głównie z Iraku, Afganistanu, Syrii, ale też z m.in. z Rosji, Somalii, Iranu, Turcji i Tadżykistanu.

fc

Zobacz także

Zobacz także