more_horiz
Wiadomości

Mateusz Morawiecki odpowiada Markowi Belce. "Nie planujemy żadnych podwyżek podatku VAT"

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2022 08:41
Mateusz Morawiecki jednoznacznie podkreślił, że rząd "nie planuje żadnych podwyżek podatku VAT". - Wypowiedź pana Belki jest najlepszym podsumowaniem balcerowiczowskiej polityki, którą od lat uprawia neoliberalny establishment - stwierdził premier.
Podwyżka podatku VAT? Jednoznaczna odpowiedź premiera Mateusza Morawieckiego
Podwyżka podatku VAT? Jednoznaczna odpowiedź premiera Mateusza MorawieckiegoFoto: PAP/Albert Zawada

W sobotę na stronach polskatimes.pl opublikowany został fragment wywiadu z premierem Mateuszem Morawieckim. Premier został zapytany o wypowiedź Marka Belki, eurodeputowanego z Grupy Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów. Belka powiedział, że trzeba będzie podnieść podatek VAT do europejskiego maksimum, czyli do 25 proc.

- Nie planujemy żadnych podwyżek. Wypowiedź pana Belki jest najlepszym podsumowaniem balcerowiczowskiej polityki, którą od lat uprawia neoliberalny establishment. Dla nich metodą na walkę z kryzysem jest przenieść go na barki zwykłych ludzi. My natomiast od samego początku tworzymy strategię właśnie mając na uwadze bezpieczeństwo finansowe polskich rodzin - powiedział premier Mateusz Morawiecki w rozmowie opublikowanej na polskatimes.pl.

Szef rządu przypomniał o wprowadzonych przez rząd tarczach: antykryzysowej, antyinflacyjnej i antyputinowskiej, w tym o obniżce VAT na produkty spożywcze, obniżka podatków na paliwo, prąd i gaz oraz o wprowadzonej od 1 lipca obniżce PIT z 17 do 12 proc.

Walka z inflacją

Na pytanie, czy premier nie obawia się przegranej w wyborach przez inflację, Mateusz Morawiecki przyznał, że obecnie "największym wyzwaniem, obok wojny na Ukrainie, jest związana z nią inflacja, czyli putinflacja".

- Nasze działania z jednej strony idą w kierunku osłony tych, którzy są najbardziej potrzebujący, najmniej zamożni, a z drugiej strony - są to działania interwencyjne, jak na rynku nawozów, na rynku węgla, na rynku kredytów hipotecznych czy na rynku paliw. Trzecim obszarem są działania inwestycyjne. Inwestujemy w przyszłość i z tego również powodu są potrzebne środki unijne. To są działania antyinflacyjne, które chronią portfele Polaków i jednocześnie bronią Polski przed recesją - stwierdził Mateusz Morawiecki.

Całość rozmowy z premierem Mateuszem Morawiecki ma się ukazać w poniedziałek.

Zobacz także:

Zobacz także: rzecznik PiS Radosław Fogiel w "Salonie politycznym Trójki"

jp

Zobacz także

Zobacz także