more_horiz
Wiadomości

Rusza program Czyste Powietrze Plus. Anna Moskwa: już 15 lipca będzie można złożyć kompleksowy wniosek

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2022 11:42
- Ministerstwo Klimatu i Środowiska wprowadza program Czyste Powietrze Plus, w którym będzie można w szybki sposób uzyskać prefinansowanie do 50 proc. wartości całych prac - poinformowała na sobotniej konferencji prasowej minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
Anna Moskwa ogłosiła uruchomienie programu Czyste Powietrze Plus
Anna Moskwa ogłosiła uruchomienie programu Czyste Powietrze PlusFoto: PAP/Rafał Guz

- Były już trzy główne parametry, główne grupy programu Czyste Powietrze. Dzisiaj wprowadzamy program Czyste Powietrze Plus. Już 15 lipca będzie można złożyć kompleksowy wniosek - powiedziała Anna Moskwa.

Szybkie prefinansowanie

Jak wskazała minister, "różnicą w stosunku do dotychczasowych zasad jest to, że będzie można uzyskać w szybkim czasie prefinansowanie do 50 proc. tej kwoty, która będzie całkowitą wszystkich naszych prac".

Dodała, że po zakończeniu prac, w "przyspieszonej ścieżce" beneficjent otrzyma drugą część kwoty, jaką przeznaczył na zadanie realizowane w ramach programu.

- Już dzisiaj zachęcamy wszystkich, by dokonali w swoim domu (...) refleksji i przygotowali się do złożenia wniosku na program Czyste Powietrze Plus - mówiła podczas sobotniej konferencji szefowa resortu klimatu i środowiska.

Czyste Powietrze Plus. Program wart dwa miliardy złotych

Jak zapewniła minister Moskwa: "Tych środków nie zabraknie". - Przeznaczamy na ten fundusz prawie 2 mld zł. Natomiast jeżeli będzie się cieszył popularnością, jeśli będzie dobrze funkcjonował, jesteśmy też gotowi na przeznaczenie kolejnych środków - mówiła.

Dodała, że "niezwykle istotne jest, by w tym programie współpracowały samorządy". - Tak, żeby ten program był jak najbliżej obywatela - wskazała minister Moskwa.

Celem programu "Czyste Powietrze" jest wymiana przestarzałych pieców grzewczych tzw. kopciuchów na te bardziej ekologiczne, aby ograniczyć zjawisko niskiej emisji, której efektem jest smog. Oprócz dotacji do kupna nowego pieca pieniądze można otrzymać też na termomodernizację domów jednorodzinnych. Planowany budżet programu to ponad 100 mld zł.

Od końca stycznia br. uruchomiono trzecią edycję programu "Czyste Powietrze", która uprawnia do otrzymania nawet 69 tys. zł na termomodernizację domu i wymianę źródła ciepła.

Posłuchaj
00:24 11822142_1.mp3 Minister Anna Moskwa o programie Czyste Powietrze Plus (IAR)

Zobacz więcej:

Zobacz więcej: minister rozwoju i technologii Waldemar Buda w "Salonie politycznym Trójki"

dn

Zobacz także

Zobacz także