more_horiz
Wiadomości

Spotkanie premiera Morawieckiego z Cichanouską. Rozmowy m.in. o wsparciu Rosji przez białoruskie władze

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2022 18:04
Rzecznik rządu Piotr Müller po spotkaniu premiera Mateusza Morawieckiego z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską powiedział, że opozycja białoruska odgrywa w ostatnim czasie dużą rolę, jeśli chodzi o ruchy antywojenne. - To bardzo ważne, bo na Białorusi jednak wśród obywateli jest przekonanie o tym, że nie należy przystępować do działań wojennych - mówił rzecznik rządu.
Spotkanie premiera Morawieckiego z Cichanouską. M.in. o wsparciu Rosji przez białoruskie władze
Spotkanie premiera Morawieckiego z Cichanouską. M.in. o wsparciu Rosji przez białoruskie władzeFoto: PAP/Paweł Supernak

Premier Mateusz Morawiecki po południu spotkał się w Warszawie z liderką białoruskiej opozycji. Jak informowała KPRM na Twitterze, tematem rozmowy była sytuacja na Białorusi, wsparcie władz białoruskich udzielane Rosji w konflikcie z Ukrainą, działalność białoruskiej opozycji demokratycznej i wspieranie społeczeństwa obywatelskiego.

Na późniejszym briefingu prasowym rzecznik rządu wskazywał, że opozycja białoruska odgrywa w ostatnim czasie dużą rolę, jeśli chodzi o ruchy antywojenne.

- Jak wiemy, liderzy białoruskiej opozycji od samego początku podkreślają, że obszar wschodni powinien być obszarem pokoju, w związku z tym te działania opozycji białoruskiej w tej chwili mają również bardzo istotne znaczenie, bo powodują, że na Białorusi jednak wśród obywateli jest przekonanie o tym, że nie należy przystępować do działań wojennych - powiedział rzecznik rządu.

Wsparcie Rosji przez białoruskie władze 

- Pomimo tego, że Alaksandr Łukaszenka, jak wiemy, niestety daje pole do bezpośrednich działań z terytorium Białorusi, to i tak, mimo wszystko, opór wśród obywateli białoruskich w tym zakresie jest duży. Liczymy na to, że tak pozostanie, a że w przyszłości również być może będzie to zarzewiem do tego, by dokonać dalszych trwałych zmian demokratycznych na terenie Białorusi - zaznaczył Müller.

Piotr Müller relacjonował, że białoruska opozycja w pełni wspiera władze Ukrainy zmagające się z rosyjską inwazją. Jak zaznaczył, rolą środowisk opozycyjnych jest uświadamianie swoich rodaków w kraju na temat prawdziwych intencji Rosji i jej działań na Ukrainie.

Posłuchaj
00:28 11825079_1.mp3 Rzecznik rządu: opór Białorusinów wobec udziału w wojnie na Ukrainie jest duży (IAR) 

Czytaj także:

Zobacz także: wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży w Polskim Radiu 24 o zaporze na granicy z Białorusią

ASP

Zobacz także

Zobacz także