more_horiz
Wiadomości

Nauka stacjonarna w szkołach. Minister o możliwych scenariuszach we wrześniu

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2022 09:34
- Nie mam żadnych sygnałów od Ministerstwa Zdrowia i służb sanitarnych, że grozi nam ograniczenie nauki stacjonarnej - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Przemysław Czarnek. 
Przemysław Czarnek: przygotowujemy się do pełnego trybu stacjonarnego
Przemysław Czarnek: przygotowujemy się do pełnego trybu stacjonarnegoFoto: Shutterstock

Zapytany o to, czy we wrześniu uczniowie wrócą do nauki stacjonarnej, Przemysław Czarnek zastrzegł, że jest przekonany o tym, że tak właśnie będzie.

- Nie mam żadnych sygnałów od Ministerstwa Zdrowia i służb sanitarnych, które by świadczyły o tym, że grozi nam w jakikolwiek sposób ograniczenie nauki stacjonarnej, więc przygotowujemy się do pełnego trybu stacjonarnego, tak jak w ubiegłym roku - stwierdził.

HIT

Z kolei zapytany o kontrowersje wokół nowego przedmiotu, który wchodzi do szkół we wrześniu, wskazał, że "historia, która jest obecnie w szkole nie obejmuje najnowszego okresu od 1945 roku, często nawet II wojny światowej w całości nie obejmuje, bo brak jest czasu na to, aby dojść z programem do końca

- Krytycy HiTu boją się, że ujawni on młodzieży prawdę o Rzeczpospolitej, o PRL-u, o żołnierzach niezłomnych - dodał.

Matura 2022

Przemysław Czarnek podkreślił również, że choć "matura w każdym roku jest inna, bo inne są zadania i poziom trudności", to tegoroczne matury wypadły lepiej niż zeszłoroczne.

- Przewidywaliśmy to z dwóch powodów. Po pierwsze, to był rok stacjonarny. Maturzyści przygotowywali się do matur w szkołach, wraz ze swoimi nauczycielami, w normalnym trybie stacjonarnym. A wiemy, że poprzedni rok to był rok w większości w trybie zdalnym i, siłą rzeczy, to przygotowywanie się do matur spoczywało głównie na samych uczniach i ewentualnie korepetytorach - ocenił.

Zdaniem ministra edukacji i nauki, ten rok "był łatwiejszy pod tym względem". - Myślę, że to zaważyło na tym, że te matury wypadły lepiej - zastrzegł.

Przypomniał, że tegoroczne matury odbywały się według reguł ustanowionych 16 grudnia 2020 r., które ograniczały zakres materiału koniecznego do zdania matury ze względu na pandemię koronawirusa i naukę zdalną. - Z tego powodu ten wynik jest inny niż dwa lata temu, ale lepszy niż rok temu - dodał.

Czytaj więcej:

Zobacz także: Przemysław Czarnek w "24 pytania - Rozmowa poranka"

nj


Zobacz także

Zobacz także