Tak polska armia szkoli przyszłych żołnierzy. Przypatrywaliśmy się działaniom poligonowym elewów

2022-07-20, 17:44

Tak polska armia szkoli przyszłych żołnierzy. Przypatrywaliśmy się działaniom poligonowym elewów
28-dniowe szkolenie dla ochotników dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Foto: PR

W 1 Warszawskiej Brygadzie Pancernej im. Tadeusza Kościuszki odbywa się 28-dniowe szkolenie dla przyszłych żołnierzy. W ramach cyklu "Przygotowani" spędziliśmy z elewami dwa dni, aby podpatrzeć okiem kamery, jak radzą sobie z zadaniami.

Oficer prasowy 1WBPanc por. Jacek Piotrowski, tłumaczy, że 28-dniowe szkolenie dla ochotników dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej ma przede wszystkim wymiar praktyczny. - W pierwszym okresie przyszli żołnierze mają szereg zajęć teoretycznych, natomiast generalnie stawiamy na praktykę. Na działania w polu, takie jak szkolenia ogniowe czy taktyczne - podkreśla.

Z kamerą dołączyliśmy do żołnierzy w szóstym dniu szkolenia. Przyglądaliśmy się działaniom inżynieryjno-saperskim, w ramach których elewi uczyli się okopywania, szkoleniu w zakresie OPBMR - ochrony przed bronią masowego rażenia - i zajęciom z terenoznawstwa. Następnego dnia odbyły się zajęcia teoretyczne, ale nie zabrakło też ćwiczeń poligonowych.

ZOBACZ REPORTAŻ o szkoleniu w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej:

Elewi, zapytani, dlaczego zdecydowali się wstąpić do wojska, tłumaczyli w rozmowie z naszym reporterem, że na ich decyzję miała m.in. wpływ wojna na Ukrainie. - Patrząc na to, co tam się dzieje, uważam, że każdy dorosły mężczyzna powinien przejść takie szkolenie - mówi szeregowy elew Radosław Berliński. Podobnego zdania jest szeregowy Jakub Czerwiński. - Lepiej najpierw uczyć się na poligonie, gdy nie ma faktycznego wroga, niż potem uczyć się, jak jest się pod ostrzałem - podkreśla.

Rekruci mówili też o poczuciu obowiązku wobec kraju i patriotyzmie.

Szkolenie specjalistyczne

Podczas naszego pobytu w jednostce 1 Warszawskiej Brygady Pancernej rozmawialiśmy też m.in. z przedstawicielami Wojskowego Centrum Rekrutacji, którzy spotkali się z ochotnikami, by opowiedzieć im o możliwych ścieżkach kariery w wojsku. - Szkolenie dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej składa się z dwóch etapów: najpierw 28 dni szkolenia podstawowego, potem można kontynuować służbę w ramach szkolenia specjalistycznego, które trwa 11 miesięcy - podkreśla Joanna Bochyńska z WCR Warszawa-Praga. 


Bochyńska dodała, że szkolenia nie są obowiązkowe i można je przerwać w każdej chwili, jednak aby zostać żołnierzem zawodowym, należy skończyć pełny cykl. Można też, jak mówi, potem przejść do aktywnej rezerwy czy wstąpić do Wojsk Obrony Terytorialnej. Szkolenie specjalistyczne odbywa się w jednostkach wojskowych w całej Polsce. - Można je dobrać pod kontem swoich zainteresowań - podkreśla.

- Od pierwszego dnia szkolenia żołnierz otrzymuje uposażenie w wysokości 4560 zł - przypomina i zaznacza też, że wynagrodzenie nie jest jedynym argumentem, by wstąpić do wojska. Powodów jest zdecydowanie więcej.

Jakie one są? Zapraszamy do obejrzenia reportażu lub posłuchania podcastu, które powstały w ramach cyklu "Przygotowani". A jeśli chcesz wstąpić do wojska - APLIKUJ już teraz>>>

***

Wojna na Ukrainie wywołuje w Polakach poczucie zagrożenia. "Przygotowani" to cykl poświęcony szeroko pojętemu bezpieczeństwu. Eksperci, z którymi rozmawialiśmy, opowiedzieli nam m.in., co powinno się znaleźć w plecaku ucieczkowym, pokazali, jak opatrywać rany czy jak używać broni palnej. Tłumaczyli też, gdzie najlepiej się schronić, gdy wyją syreny przeciwlotnicze. To odcinkowe kompendium wiedzy, które może być przydatne w sytuacjach kryzysowych.

Paweł Kurek

Polecane

Wróć do strony głównej