more_horiz
Wiadomości

Sejmowa komisja poparła kandydaturę Krzysztofa Czabańskiego do RMN. Posłowie docenili jego "doświadczenie i wiedzę"

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2022 22:50
Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu pozytywnie zaopiniowała we wtorek kandydaturę dziennikarza i publicysty Krzysztofa Czabańskiego na członka Rady Mediów Narodowych. - Całe życie jestem związany z mediami. W tym roku jesienią minie 55 lat od czasu mojego debiutu prasowego - podkreślił w rozmowie z IAR aktualny szef RMN.
Komisja kultury za kandydaturą Krzysztofa Czabańskiego do Rady Mediów Narodowych
Komisja kultury za kandydaturą Krzysztofa Czabańskiego do Rady Mediów NarodowychFoto: PAP/Tomasz Gzell

Krzysztof Czabański wskazał, że jest wdzięczny Prawu i Sprawiedliwości za wysunięcie jego kandydatury.

Dodał, że ocenę swojej działalności pozostawia jednak posłom, którzy będą podejmować decyzję w sprawie tego, czy powinien znaleźć się w Radzie Mediów Narodowych na kolejną kadencję. Głosowanie nad kandydatami do Rady Mediów Narodowych ma zostać przeprowadzone w Sejmie w piątek.

Posłuchaj
00:26 11849718_1 (3).mp3 Krzysztof Czabański o rekomendacji do RMN na kolejną kadencję (IAR)

"Dobry kandydat"

Za kandydaturą Krzysztofa Czabańskiego na członka Rady Mediów Narodowych głosowało 13 posłów, 12 było przeciw, jeden wstrzymał się od głosu.

Kandydat został zgłoszony przez grupę parlamentarzystów klubu parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość. Sylwetkę Czabańskiego przybliżyła rekomendująca go w imieniu klubu PiS poseł Joanna Borowiak.

Jak mówiła, Krzysztof Czabański jest dziennikarzem, publicystą, członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, autorem paru tysięcy artykułów prasowych i kilku książek, a całe swoje życie zawodowe związał z mediami. Posiada także doświadczenie w zarządzaniu, od sierpnia 2016 r. przewodniczy Radzie Mediów Narodowych.

- Zarówno wyróżniająca wiedza, jak i doświadczenie w sprawach związanych z zadaniami i działaniem mediów wskazują, iż pan Krzysztof Czabański jest dobrym kandydatem na członka Rady Mediów Narodowych - podkreśliła poseł.

Zobacz także:

Wieloletnia kariera

Krzysztof Czabański urodził się 4 października 1948 r. w Warszawie. W latach 1962-66 uczył się w Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Batorego w Warszawie. W Latach 1967-71 studiował na Uniwersytecie Warszawskim - otrzymał magisterium na Wydziale Nauk Społecznych.

Jest autorem paru tysięcy artykułów prasowych i kilku książek. W latach 1971–81 był reporterem prasy oficjalnej, m.in. "Dookoła Świata", "Literatury", "Kultury" i "Tygodnika Solidarność". W latach 1982–89 był z kolei dziennikarzem prasy podziemnej, m.in. "Tygodnika Wojennego" i "PWA".

W latach 1989 - 2015 Czabański był dziennikarzem, publicystą, zastępcą redaktora naczelnego "Tygodnika Solidarność", a także redaktorem naczelnym dziennika "Express Wieczorny"(1991- 92 i 1993-95).

Krzysztof Czabański był prezesem Polskiej Agencji Prasowej (1992), przewodniczącym Komisji Likwidacyjnej RSW Prasa-Książka-Ruch (1998-2001), prezesem zarządu Polskiej Agencji Informacyjnej S.A. (1999-2001), prezesem zarządu Polskiego Radia S.A. (2006-10), a także członkiem Rady Nadzorczej TVP S.A. (2007-10). Od 2021 r. jest również członkiem Rady Nadzorczej Centrum Kart S.A.

W latach 2015-16 był sekretarzem stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a w latach 2015-19 posłem na sejm RP. Od sierpnia 2016 r. Czabański jest przewodniczącym Rady Mediów Narodowych, będącej zgodnie z Ustawą ciałem, nadzorującym działalność wszystkich spółek mediów publicznych w Polsce (TVP S.A., Polskiego Radia S.A., 17 spółek regionalnych PR S.A. i Polskiej Agencji Prasowej S.A.).

jp

Zobacz także

Zobacz także